Препаратът Ремдесивир намалява престоя в болницата и няма отношение към смъртността при COVID-19. Той не е безобидно лекарство. Прилага се индивидуално според спецификата на всеки пациент. Няма профилактика на COVID-19. Това заяви кардиологът проф. Нина Гочева в предаването "Офанзива с Любо Огнянов" по Канал 3.
По думите ѝ кръвната плазма също няма доказана ефективност по отношение на смъртността. "Плазмата няма полза при интубирани пациенти", посочи проф. Гочева.
Тя изтъкна, че няма причинно-следствена връзка между заразяване с коронавирус и работата на пейсмейкъра, като същото важи за исхемичната болест на сърцето. И беше категорична, че не се пие профилактично аспирин и други антитромбоцитни медикаменти. Не се препоръчват такива медикаменти и при лека форма на ковид. Азитромицинът има място при умерено-тежка и тежка форма на COVID.
Проф. Гочева беше поредният специалист, който предупреди, че хаотичното пиене на антибиотици може да доведе до резистентност.
"Тогава наистина би било страшно." Оповестените в момента мерки са напълно достатъчни според нея. Пораженията на коронавируса върху сърцето са обект на изследване, каза още специалистът. Ако има предшестваща сърдечно-съдова болест, може би е възможно да възникне усложнение. Сигурното е, че този вирус е възможно да предизвика миокардит. Друго срещано усложнение е белобдробната емболия. Това би било фатална ситуация. Наблюдават се тромбози на ниво микроциркулация, обясни проф. Гочева.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?