Ще трябва да се изготвят критерии, които да удовлетворяват практиката, а не само лабораториите, защото PCR тестовете са не само скъпи, но и много неточни. Това каза пред БНР д-р Георги Тодоров, член на Контролната комисия на БЛС преди срещата на Българския лекарски съюз и Министерство на здравеопазването за критериите за издаване на направленията за тестове за коронавируса.
„PCR тестът дава около 30 на сто фалшиво положителни резултати и е недопустимо да карантинираме хора заради това, има и други тестове, които трябва да решим как да ги включим и да разработим лабораторните и симптоматичните критерии, по които да назначаваме тестове на пациентите“, обясни специалистът.
И определи като глупост това, което се случва в страната с тестването.
Той изрази удовлетворение, че е премахнат втория тест след карантината. Подчерта, че PCR не е надеждат за установяване на този вирус. Според него комбинираните тестове все още не са валидирани и не могат да се включат в активно в диагностичния процес.
„След като имаме валидирани имунологични тестове – не бързи, и също така антигенни тестове, трябва да обмислим кои тестове кога да предложим за реимбурсиране от Здравната каса. РЗИ трябва да спрат да назначават каквито и да е било тестове на когото и да било", изтъкна д-р Тодоров.
„Средната печалба на ден на лабораториите от тестове е 200 хиляди лева, а дали се издават верни или неверни резултати аз не знам. Но знам, че PCR технологията не подлежи на външен и вътрешен контрол, има само вътрешен контрол от производителя им", посочи още той.
Д-р Тодоров заяви, че е виждал само два корейски теста, купени от правителството, които нямат сертификат.
„В тях пише, че те (производителите) имат друг продукт в ЕС, което значи, че и този продукт трябва да е приет в ЕС. Това е дадено на лабораториите да работят с тези корейски тестове, което е пълен абсурд.“ , твърди още д-р Тодоров.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?