Проф. Кантарджиев разкри при колко заразени ще има нови мерки срещу COVID-19

Кадър: Нова ТВ
share

Регионалните здравни служби ще решават какъв да е прагът заболели, за да се прецени какви да са последващите мерки относно коронавируса. Това каза проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

В сутрешния блок на Нова Тв. той отново призова всички да носят маски. 

"Когато ти стърчи носът, при условие, че всички твои колеги в Европейския съюз са с хубаво сложени маски, това не са хубави неща. Хубаво е да се носят маски там, където се събират хора. Такова помещение е и парламентът", това коментира проф. Кантаджиев.

Той направи препратка към посещение на премиера Бойко Борисов в Брюксел, когато канцлерът Ангела Меркел му направи забележка за неправилно сложена маска. Кантарджиев каза, че самият той гледа да не прави компромис с носенето на маски, за да дава добър пример.

216 са новите случаи с коронавирус у нас, 11 починали

Проф. Кантарджиев обясни, че има тестове, с които бързо може да се определи дали пациентът има COVID-19 или грип. Министерство на здравеопазването дава разрешение на РЗИ и оттам се преценява на кого да се осигурят тия тестове. Проф. Кантарджиев обясни и как точно се разпределят средствата.

70 лв. дава Касата за PCR, стана ясно от думите му. 

"Ако нямаше щаб, политиците не се бяха вслушали, нямаше мерки, смъртността щеше да е повече. Важното е мерките да ги вземеш навреме", категоричен бе специалистът.

"Идеята не е да се затваря държавата, а да се затваря училище или предприятие в дадена област. Решенията на место са много по-добри. Това, което трябва да ни държи на щрек е 1500 заразени на седмица", каза още той.

Ученик от столичното 119 СУ е с коронавирус

"Колективният имунитет не работи", каза проф. Кантарджиев по повод ситуацията в Швеция.

В Испания, добави той, ситуацията е била много сложна, защото там няколко поколения живеят заедно. 

Три групи в обществото трябва да се пазят - хората над 65 г., с хронични заболявания и с ракови заболявания. Кантарджиев отправи критика към това, че деца, които не са на градина или училище, се гледат от баба или дядо.

"При тоя вирус се оказа, че логиката не винаги е най-добра. Не очаквам да има затворени училища, ако хората нагло не демонстрират неносене на маски", коментира още специалистът.

И подчерта, че с настъпването на есента се очаква повишаване на заболелите. 

"10 души заразяват 11 тази седмица, миналата седмица 10 души заразяваха 7. Ако времето е такова, през ноември очаквам да има повече заболели", отбеляза също Кантарджиев. 

На финала той отново каза, че COVID-19 не трябва да се подценява. Отправи критика към своите колеги, че в опита си "да станат интересни" говорят неща, прочетени едва вчера.

"Ма, извинявайте, за съжаление, лекари приказват такива неща, че ми е трудно да обясня как може лекар да приказва такива глупости", заяви Кантарджиев.

До началото на есента 2021 г., ако не бъде ликвидиран коронавирусът, това ще стане тогава през 2022 г.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини