Математическите модели могат много да ни помогнат в настоящата ситуация. Важно е човек да знае между какво има да избира. Ние сме изправени пред два избора – да тръгнем по пътя, по който досега вървим на спазване на карантината и полека вървим към пика, в който ще постоим или да се пробие карантината и периодът на пика да се удължи. Това заяви проф. Николай Витанов – ръководител на екипа от учени, създали на математическия модел за прогнозите и разпространението на коронавируса, в предаването "Референдум" по БНТ.
Той обясни, че има и три варианта на разпространение на вируса.
„При първия вид най-благоприятният инфекцията не се разпространява извън околността, в която живеем, вторият да пробием карантината и да разширим кръга на заразяване и трети – дълъг пас, когато се позволи на заразените да пренесат заразата на места, на които няма вирус“, разясни проф. Витанов.
„Ако се движим по пътя си досега, в началото на лятото ще сме се разправили с медицинската част на проблема. Това обаче няма да го реши. След това ще трябва да дойдат физиците и химиците, в противен случай на есен можем да се изправим отново пред този проблем“, предупреди той.
"Ние успешно натискаме кривата надолу, което ни дава надежда, че можем да се разминем с по-малко жертви", каза математикът.
„Ние използваме всички модели, дори да не ни харесват. Всяка информация за нас е ценна. Създаденото приложение ще ни помогне. Винаги в една епидемия е важно кога се вземат мерките. Ако са навременни и адекватни, заразата се овладява. Ефективният носещ капацитет в България не е толкова голям, затова нямаме толкова заразени“, обясни ученият.
„Моделите показват каква е тенденцията“, подчерта проф. Николай Витанов.
Той разкри, че експертите, разработващи математическият модел, са шестима и работят денонощно. Цял ден събират данни, а през нощта ги анализират, тъй като потокът тогава е по-малък.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?