Хората пренебрегват личния контакт за сметка на виртуалния, а причината за това са многото страхове. В мрежата имаме време за реакцията. Всяка зависимост е пристрастеност към допаминовите хормони, които ни правят щастливи. Няма разлика между зависимостите, независимо дали са към мобилните устройства, наркотици, алкохол или хазарт. Най-добрата методика е стимулация, мотивация и награждаване. Не става с думите: "Това ти вреди - спри да го правиш!". Това заяви в ефира на Bulgaria On Air психологът Ива Андонова.
Тя посъветва да се променят поетапно интересите ни, за да си носим същите емоции. "Казваме на децата не ползвай таблета, но не ги извеждаме навън да играят", каза тя и добави, че трябва да има различна стимулация, за да се изгради нормална и адекватна връзка с реалния живот.
По думите ѝ тя има онлайн семейства - комуникират изцяло в мрежата, живеят на различни неща и не се виждат на живо, дори и по празниците. "Когато кажат, че имат проблем, карам ги да опишат живота си и аз виждам една психоза и депресия, въпреки че твърдят, че са щастливи от живота си и той е пълноценен според представите им", каза тя.
"Ако постоянно критикуваме и казваме колко е лош този или онзи, то децата ще изгради една отрицателна представа за живота и тя ще им вреди", категорична е психоложката.