Виждал съм взрив на кислородна бутилка и разрушенията са невероятни. По-скоро кислородът е много силен окислител и е довел до искра най-вероятно. Това заяви в ефира на БНТ инж. Иван Каралеев, председател на Камерата на инженерите в инвестиционното проектиране, по повод взрива и пожара в "Пирогов", при който загинаха двама души.
Според д-р Александър Симидчиев, пулмолог в Медицинския институт на МВР кислородът сам не може да се възпламени. "Сам по себе си той не е опасен. Затова не са необходими специални мерки за една кислородна инсталация. Точките с кислород в една стая пускат малко като обем, трябва всички вентили да са отворени, за да има някакво насищане. Трябва да се провери детайлно какъв е проблемът - не е кой е виновен, а да не се позволи в бъдеще да се случват такива неща", заяви още той. "Една капчица профилактика е равна на един литър лечение", каза лекарят.
По думите на инж. Каралеев количеството на кислород в една стая е много малко. "Трябва да се обърне внимание на обгарянията по стените и по коридора - това показва горене на пластмаса и тъкани с изкуствен състав", обясни специалистът.