Учени прогнозират край на ХИВ епидемията след забележително проучване

pixabay
share

Учени прогнозират край на ХИВ епидемията след забележително проучване, което показва, че мъжете с напълно подтисната от антиретровирусни лекарства инфекция вече не могат да заразят партньорите си, пише Гардиън.

Успехът на лекарството означава, че ако всички хора с ХИВ се лекуват и вирусът у тях бъде подтиснат, в света повече няма да има последващи инфекции.

Сред почти 1 000 мъжки двойки в Европа, при които единият партньор е болен от СПИН и той получава необходимото лечение, инфекцията напълно спира да се предава на другия партньор по време на секс без презерватив. По време на 8-годишното проучване все пак са се заразили 15 мъже, които не са били ХИВ позитивни. ДНК тестове обаче показали, че същите са се заразили от хора, които не са били на лечение.

Проф. Алисън Роджърс от Лондонския университетски колеж, която е съръководител на доклада, определя откритието като брилянтно. "Нашите открития са убедителни доказателства за това, че при хомосексуалните мъже рискът от предаване на ХИВ с потискаща антиретровирусна терапия е на практика нулев", казва Роджърс. По думите ѝ предизвикателството сега е да се засилят усилията върху по-широкото разпространение на това мощно послание, така че да се гарантира, че всички ХИВ позитивни хора да имат достъп до тестване, лечение, подкрепа.

Според данните в проучването през 2017 година почти 40 милиона души по света живеят с ХИВ. От тях 21.7 милиона души са на антиретровирусно лечение. Около 101 600 души във Великобритания живеят с ХИВ, а от тях около 7 800 души са недиагностицирани и не знаят че са ХИВ-позитивни.

"Не е винаги лесно хората да се тестват за ХИВ или да намерят достъп до лечение. В допълнение - страхът, стигмата, хомофобията и други социални сили продължават да компрометират ХИВ лечението", казва от своя страна Майрън Коен от Института за глобално здраве и инфекциозни зарази в Северна Каролина.

Водещи новини

Още новини