540 деца са получили помощ от фонда за лечение за 6 месеца

Pixabay
share

Фондът за лечение е помогнал на 541 деца за първите шест месеца на годината, гласи отчетът за дейността му, цитиран от в. "Сега".

371 от децата са получили помощ за лекарства или медицински изделия в България, 170 - за консултации, контролни прегледи или лечение в чужбина. Отказите са 63. Общо за лечение са платени 5.7 млн. лв. Най-много деца са получили помощ в Германия, следват Австрия, Франция, Великобритания и Швейцария.

Специално за второто тримесечие на годината, когато директор беше уволнената наскоро от здравното министерство д-р Тинка Троева, заявленията са 292, отказите - 20, в чужбина са пратени 91 деца, а у нас са получили подпомагане 181. За същия период даренията, с които според замисъла при създаването му преди над 10 години трябваше да бъде финансиран фондът, са за едва 71 703 лв. Основната част от бюджета му е от държавната хазна.

За сравнение, според отчета за дейността на фонда за миналата година в чужбина са лекувани 326 деца, а у нас - 1049, т.е. в чужбина са отишли почти еднакъв брой деца, но тази година намалява броят на подпомогнатите у нас.

В отчета си Троева пише и за проблеми със задължителните становища на външните експерти, въз основа на които фондът решава дали да финансира лечение в чужбина. Един от системните пропуски при работата на Троева, според МЗ, довели до уволнението й, беше и това, че решения са вземат на база становища на лекари, които не фигурират в списъка на утвърдените от здравния министър външни експерти към фонда.

"До момента има сключени договори само с 24 външни експерти. Голяма част от утвърдените в списъка експерти отказват изготвянето на експертизите поради голямото натоварване, кратките срокове за изготвяне на експертизите (7 дни) и неадекватното заплащане за изготвяне на експертизите (30 лева)", пише в отчета си Троева. Впоследствие е решено външните експерти да получават по 50 лв. на експертиза.

Троева коментира и промяната в правилника за работа на фонда, според която вече той ще прави обществени поръчки за медицинските изделия, които плаща. Досега това беше задължение на болниците, които прилагат изделията. От фонда е изискано да състави списък на изделията, които купува, но Троева обяснява в отчета си, че "изготвянето на списъка изисква високо ниво на медицинска компетентност, с каквато администрацията на ЦФЛД не разполага", както няма и "необходимия административен капацитет за провеждането на цялостната процедура по изготвянето и утвърждаването на списъка", тъй като там работят 8 души. Не е ясно при това положение как фондът би могъл да прави и търгове.

Водещи новини

Още новини