Легендата на ЦСКА Георги Велинов - Джони всеки ден се събужда с усмивка, че е жив. Благодари на лекарите от Военномедицинската академия (ВМА) за подарения му втори живот. Пред камерата на Novini.bg той разказа за тежкия момент, когато е трябвало да му бъде трансплантиран черен дроб. Днес ВМА отбеляза 10 години от първата трансплантация.
„Този ден е специален и за мен, едно голямо благодаря. Това са невероятни лекари.“, каза Джони.
Попитахме го какво е чувството да знаеш, че животът ти виси на косъм.
„Трябва да вярваш, а аз вярвах в нашите лекари и навсякъде го казвам, че са най-добрите“, сподели бившият вратар.
След транплантацията животът му се променя коренно. Подчертава, че сега успява да види много повече неща от живота. Живее в по-спокойно темпо, отдаден на семейството си. Благодарен е, че днес може да говори за себе си в сегашно време. Георги Велинов – Джони призова българите да се отворят към донорството, да бъдат по-запознати. Подчерта, че частица от човека, от който му е дарен органа, живее в него. Джони пожела здраве на всички, защото му прави впечатление, че болничните отделения са пълни. На финала отправи и ето този съвет към българите: „Направете всичко, за да помогнете на други хора“.
Днес Георги Велинов – Джони е на 59 г. Работи в Академията на ЦСКА. По думите му обикаля из страната и чужбина, за да търси таланти. Щастлив е от работата си с младежите. И добавя, че спортът калява и те учи не само как да играеш, но и да живееш.
За шанса да помагаш на другите разказа и летците от българската армия. Майор Георги Стоименов, командир на „Спартан“ разкри, че организацията по трансплантация е сторо уредена. „Отговорността е много голяма. Стремяли сме се винаги да изпълняваме една такава задача, независимо от лошото време“, обясни той. Екипажът на самолета от трима души, но покрай тях има и много хора, които осигуряват цялата задача по трансплантирането на органи.
Подполковник Лазар Лазаров, зам.-командир по летателната подготовка в авиогрупата във „Враждебна“, сподели, че е участвал в няколко мисии за транспланции. Спомня си за един случай за превоз на донор в Горна Оряховица. Не крие, че винаги има напрежение и екипажът постоянно стиска палци операцията да мине успешно.
По материала работеха Гала Георгиева и Борислава Бибиновска