До 1 октомври въвеждат пръстови идентификатори за всички болници

share

Най-късно до 1 октомври ще е абсолютно задължително въвеждането на пръстови идентификатори за всички болници в страната.

Единствено чрез този цифров код здарвноосигурените пациенти ще могат да бъдат хоспитализирани. От днес в пет болници в София и Русе системата заработи експериментално. Предвижда се след време пръстовият идентификатор да се използва и при всички останали медицински услуги, предаде БНТ.

В момента, в който светне червено три пъти трябва да натиснете. 25 секунди. Толкова отне на Гергана регистрацията при постъпването й в Окръжна болница. Системата не запазва копие на пръстовия й отпечатък, а създава уникален идентификационен номер от нули и единици. Личните й данни са напълно защитени и няма как някой да й открадне отпечатъка, казват от фирмата, изработила устройството.

По никакъв начин тази поредица от единички и нули няма как да върне едно изображение с висока разделителна способност, твърди Мартин Банков - ръководител на проекта за изграждане на регистрационната система.

Докато Гергана, която вече изпробва устройството е положително настроена към него, то Лъчезар е на различно мнение.

Какво ще се случи с пациентите, които откажат да използват системата? И от касата, и от болниците са категорични, че в такъв случай лечението ще им бъде отказвано. Най-малкото, защото болниците няма да си получат парите. Спешните пациенти обаче първо ще се лекуват, а след това ще бъдат регистрирани, уточниха от касата. Системата вече работи експериментално в столичната Окръжна болница.

Пациентите са ни реални и ние не се притесняваме от този начин на контрол, дори напротив, бихме били доволни, защото това ще удостовери нашата реална дейност, каза д-р Славчо Близнаков - директор на УМБАЛ "Света Ана":

Чрез мобилно приложение пациентите ще могат и да подават сигнал за нередности. С въвеждането на системата ще има по-голям контрол върху парите за здраве, както при банковите сметки, твърдят от касата.

Водещи новини

Още новини