Засегнатите от вируса зика са се увеличили, обявиха Световната здравна организация. Според организацията болестта е обхванала територии в Латинска Америка и Карибите, регистрирани са случаи в САЩ и в Европа. По тези причини от СЗО дават повече информация за опасния вирус.
Наименованието му идва от планината Зика, където за първи път е регистриран случай на заболяването. Открит е през 1947 година в маймуни от Уганда. В момента се пренася от т.нар. тигрови комари. Все още не е известно дали вирусът се предава от човек на човек, но медици предполагат, че е възможно зика да се предава по полов път.
От СЗО предупреждават, че бързото разпространение в Америка се дължи на липсата на имунитет към вируса, тъй като болестта е нова за тези географски ширини. Симптомите на зика са много подобни на грипните – треска, ставни болки, кожен обрив, зачервяване на очите, но обикновено не се налага болничен престой. Смята се, че зика е особено опасен за жени по време на или в началото на бременност, тъй като причинява микроцефалия на бебетата.
Микроцефалията е вродена малформация, която се характеризира с малък размер на главата и неправилно мозъчно развитие.
Все още няма точни данни дали това е причинено от зика, но след появата на вируса в Бразилия са се родили много повече бебета с малформацията. За зика не съществува нито ваксина, нито лечение. Единственият начин за предпазване е унищожаване на преносителите на вируса – тигровите комари, и предпазването от ухапвания им.