Между 47% и 57% от населението у нас е с депресия, тревожност и ментални проблеми, а всеки трети българин има мозъчно заболяване. До това заключени стигнаха психолози и специалисти в рамките на Първия симпозиум на Европейски мозъчен съвет в България, съобщи Дарик.
Началникът на Клиниката по неврохирургия в столичната болница „Пирогов" проф. Николай Габровски посочи, че у нас има неравнопоставеност между значимостта на мозъчните заболявания и реалното финансиране, което се осигурява за лечението им. "Едно леко главоболие може да бъде признак на обикновена настинка, но в някои случи да бъде признак на начеващ по-сериозен процес.
Трябва да имате добър контакт със своите лекари и при необходимост да търсите помощ. Много от пациентите чакат последния момент, избягват да отидат на лекар. Това е свързано с един нормален страх, който всеки от нас има от физическата болка, от дискомфорта, но не трябва да забравяме, че съвременната медицина може да бъде изключително полезна в много случаи особено когато заболяването бъде установено на време", заяви проф. Габровски.
Той е категоричен, че обществото трябва да е с повишено внимание към тези заболявания.
"Второто нещо е свързано с финансиране и по някакъв начин да се насочат полагащите се средства към този тип заболявания, тъй като според нас има неравнопоставеност между значимостта на заболяването от една страна и реалното финансиране, което се осигурява.
Трето, което се надяваме, е обществото да стане малко по-толерантно към пациенти с подобни заболявания, така че те да не се чувстват изолирани.