Пробив в лечението на болестта на Алцхаймер?

gettyimages
share

Болестта на Алцхаймер е една от най-разпространените форми на деменция. Въпреки усилията на учените, досега все още няма лекарство за това заболяване, като причината е, че все на този етап не е ясен клетъчният механизъм, който води до загуба на паметта.

Испански учени, провеждайки опити върху мишки, са установили как здравословният проблем води до загубата на паметта. Изследователите са успели да обърнат процеса с помощта на генна терапия и да възстановят спомените на лабораторните животни, пояснява Journal of Neuroscience.

Изследователите са вкарвали ген в областта на мозъка, която играе важна роля в механизмите на запаметяването. Генът е предизвикал синтезирането на белтък, липсващ при поразените от дегенеративното заболяване (белтък Crtc1). Този белтък е активирал гените, отговорни за създаването на дългосрочната памет.

Същият процес протича и при хората с болестта на Алцхаймер - дейността на белтъка Crtc1 при тях е блокирана. Липсата на това вещество прекъсва връзките между нервните клетки и формирането на дългосрочната памет.

Водещи новини

Още новини