Изчезнал вид диво говедо е напът да бъде възроден в Шотландия

pixabay
share

Проект, чиято цел е ефективно възстановяване на древен вид диви говеда, изтребен преди четири века, е планирано да създаде стадо от такива животни в планините на Шотландия, съобщава БТА.

Проектът Trees for Life се надява 15 едри говеда от вида тур (Bos primigenius taurus) да заживеят в район близо до езерото Лох Нес. 

Туровете са наследници на древен вид говедо, наречен див европейски тур или аурох (Bos primigenius). Проектът е част от усилията за съживяване на този изчезнал около началото на 17-ти век вид, който се смята за див прародител на домашните говеда.

Зъб от пещерен лъв откриха при разкопки на пещерно обиталище „Чая“ край Чепеларе

Туровете са развъждани днес така, че да бъдат генетично подобни на изчезналия див европейски тур - да имат дълги рога и мускулесто тяло.

Предвижда се стадото да бъде преместено от Нидерландия в имението Дъндреган с площ 4000 хектара през 2026 г.

Някога дивият европейски тур е бил важен вид в Европа и е помагал за поддържането на биоразнообразието в пасищата, горите и влажните зони.

Учените смятат, че дивите турове са били най-тежките сухоземни бозайници след вълнестия мамут и вълнестия носорог.

Дивите турове са изчезнали от Великобритания около 1300 г. пр.н.е., а по-късно са изчезнали в световен мащаб, след като последният останал див тур е умрял през 1627 г. в Полша. (В България дивият тур е оцелял докъм 16 – 18 в. - такава е датировката на негови останки, намерени в „Ларгото“ на площад „Света Неделя“ в София, бел. а.)

От началото на 2000 г. учени в Нидерландия работят за връщането на туровете, като кръстосват древни породи говеда, които са генетично най-близки до дивия европейски тур.

Тяхната работа е подпомогната, когато през 2011 г. е секвениран геномът на вида тур.

В континентална Европа вече има неколкостотин тура - в Нидерландия, Чехия, Хърватия, Испания и Португалия.

Тъй като са кръстоска на говеда, туровете могат да бъдат законно внасяни във Великобритания.

Trees for Life възнамерява да пусне на свобода малкото стадо по начин, който да позволи на туровете да се държат възможно най-естествено и да балансира ползите от възстановяването на дивата природа с опазването на възстановяващите се екосистеми.

В рамките на петгодишния проект ще се спазват стриктно законите и изискванията за хуманно отношение към животните при отглеждането на говеда.

Туровете ще бъдат третирани като селскостопански животни, но ще водят възможно най-див живот. 

Освобождаването им в природата ще се извърши след още една година на разработване на проекта, включително изследвания, подробни оценки на местообитанията и осигуряване на пълно финансиране.

Стив Микълрайт, главен изпълнителен директор на Trees for Life, заяви: „Въвеждането на говеда, подобни на дивите турове в Шотландия четири века след като предците са били изтребени, ще запълни жизненоважна, но празна екологична ниша, позволявайки ни да проучим как тези забележителни диви говеда могат да бъдат мощен съюзник за справяне с извънредните ситуации, свързани с природата и климата“.

Водещи новини

Още новини