Турция си поставя по-амбициозна цел за намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г.

gettyimages
share

Турция ще се опита да намали емисиите си на газове с парников ефект с 41 процента спрямо обичайните нива до 2030 г., повишавайки досегашната цел, която беше 21 процента, съобщи министърът на околната среда Мурат Курум, цитиран от БТА.

Емисиите на парникови газове в Турция ще достигнат своя връх най-късно през 2038 г. и Анкара се надява да постигне нулеви нетни емисии до 2053 г., посочи Курум в кулоарите на срещата на върха за климата КОП27 в египетския курорт Шарм ел Шейх.

Турция ратифицира Парижкото споразумение от 2015 г. миналата година и през октомври 2021 г. внесе първия Национално определен принос, който очертава усилията на всяка страна да намали емисиите с парников ефект и да се адаптира към ефектите от климатичните промени.

В ЕС се разбраха за въглеродните емисии

"Ние актуализирахме нашия Национално определен принос и повишаваме целта за намаляване (на газовете) на 41 процента от 21 процента под очакваното нарастване до 2030 г.", заяви Курум.

Той каза, че Анкара очаква емисиите на газове с парников ефект да достигнат 1,175 милиарда тона до 2030 г. при обичайните условия, като добави, че намаляване с 41 процента би означавало спад с 500 милиона тона.

Емисиите на парникови газове на Турция възлизаха на 523,9 милиона тона еквивалент на въглероден диоксид през 2020 г., според последните налични данни, което показва увеличение с 3,1 процента спрямо година по-рано.

Мехмет Доган, управляващ директор на GazDay Energy Consultancy, заяви, че Турция не може да покрие нуждите си само със слънчева и вятърна енергия.

"Не изглежда лесно за нас да постигнем тази цел без атомна електроцентрала. Хубаво е, че си поставяме такава агресивна цел", казва той.

"Ние трябва да предприемем стъпки като облагане на въглеродните емисии, така че хората да предпочетат да преминат към възобновяеми източници", добави той.

Анкара планира да започне експлоатация на първия реактор в АЕЦ Аккую през 2023 г. Електроцентралата се очаква да произвежда до 10 процента от електричеството на Турция, когато заработят и четирите й реактора. Анкара заяви, че планира да построи още атомни електроцентрали.

 

Водещи новини

Още новини