Цените на едро в САЩ са ускорили растежа си през февруари, давайки пореден сигнал, че инфлационният натиск върху икономиката остава значителен и може да не се охлади през предстоящите месеци толкова бързо, колкото биха искали Управлението за федерален резерв (УФР) и администрацията на президента Джо Байдън, предаде Асошиейтед прес.
Индексът на производствените цени, който отчита инфлацията преди тя да достигне потребителите, е нараснал с 0,6 на сто от януари до февруари спрямо 0,3 на сто предходния месец. На годишна основа, спрямо февруари миналата година, производствените цени са се повишили с 1,6 на сто.
Тези данни могат да поставят предизвикателство пред УФР, което се надява на отслабване на инфлацията, докато обмисля кога да започне да понижава водещите си лихви, намиращи се в момента на 23-годишен максимум.
Оповестените днес данни сочат също така, че базовата инфлация също е била нагоре миналия месец. Без силно променливите цени на храните и енергията, базовите производствени цени са нараснали с 0,3 на сто спрямо 0,5 на сто през януари. Спрямо същия месец на миналата година базовите цени са нараснали с 2 на сто, колкото е бил растежът и предходния месец.
Устойчиво високата инфлация може да се окаже пречка в кампанията на Байдън за нов президентски мандат на фона на като цяло мрачните възгледи на американците за състоянието на икономиката.
Потребителската инфлация се понижи от пика си от 9,1 на сто през 2022 г. до 3,2 на сто. Въпреки това много американци са недоволни, че средното ценово равнище остава с около 20 на сто по-високото отколкото бе преди избухването на пандемията. По-рано тази седмица бе съобщено, че индексът на потребителските цени е нараснал с 0,4 на сто от януари до февруари и с 3,2 на сто на годишна основа.