САЩ планират нови санкции срещу военната хунта в Мианма

pixabay
share

САЩ възнамеряват да наложат нови ограничения, с които да прекъснат финансирането на военната хунта в Мианма, предаде Ройтерс, като се позова на свои източници.

Вчера тайландски медии съобщиха, че Вашингтон ще наложи още днес нови санкции срещу Банката за външна търговия, както и на Инвестиционната и търговска банка на Мианма.

Източниците на Ройтерс са потвърдили достоверността на информацията. 

Американското посолство в Тайланд публикува изявление, в което се посочва, че САЩ "продължават да търсят начини да насърчат търсенето на отговорност за преврата и свързваното с него насилие". Това включва и "усилия за блокиране на приходи за режима".

САЩ и други западни страни наложиха многобройни санкции срещу военната хунта в Мианма, след като през 2021 година тя завзе властта с преврат, отстранявайки законно избраното правителство на Аун Сан Су Чжи, припомня Ройтерс. Хиляди противници на новата власт бяха избити, пише БТА.

Джо Байдън продължи с една година извънредните мерки за Западните Балкани

Говорителят на хунтата в Мианма Зау Мин Тун снощи заяви, че страната и преди е била подлагана на санкции и че налагането на ограничения на държавни банки няма да причини загуби. По думите му САЩ правят всичко това "само за да създадат политически и икономически затруднения". "Подобни неща водят до ненужно забавяне на прехода ни към многопартийна демократична система", посочи той.

Вашингтон отхвърли опасенията, че новите санкции срещу Мианма ще засегнат финансово Тайланд и страни в региона.

Американското посолство в Банкок заяви, че редовно води разговори с тайландското правителство относно Мианма, включително и по въпроса как да се "намали потенциалното въздействие на всякакви санкции върху Тайланд и други държави".

Подкрепяното от военните досегашно правителство на Тайланд по-рано тази седмица бе домакин на противоречиви преговори за възстановяване на отношенията с военната хунта в Мианма. Тайландските власти казаха, че този диалог е необходим с оглед на сигурността по границата, въпреки че дипломати от съседни страни продължават да избягват контакти с хунтата.

Някои критици посочиха, че консултациите в град Патая са подкопали единния подход към кризата  на страните от АСЕАН и общия им план за мир, който бе договорен преди две години с военните в Мианма.

Водещи новини

Още новини