Демокрацията се нуждае от защитници, включително в САЩ, заяви днес американският президент Джо Байдън при откриването на виртуалната Среща на върха за демокрацията, събрала около сто държави, чийто избор предизвика много дебати, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Демокрацията по света се нуждае от защитници, за да се изправи пред важни и тревожни предизвикателства, каза Байдън от Белия дом. Президентът говореше от подиум на фона на специални пана с текст "Среща на върха за демокрацията" и логото на форума в синьо, оранжево и бяло.
46-ият президент на САЩ призна, че самите Съединени щати трябва "неуморно да се борят, за да са на висотата на своите демократични идеали", и констатира, че нито една от държавите, поканени на срещата на върха, "не е идеална".
Байдън обаче ги призова да обединят усилията си пред лицето на "автократите, които оправдават своите практики и политиките си на репресии като най-ефективно средство за отговор на предизвикателствата на момента", поставяйки под съмнение способността на демократичните правителства да се грижат за своите граждани.
"Демокрацията не идва случайно. И ние трябва да я обновяваме с всяко поколение. Според мен това е главното предизвикателство на нашето време", каза американският президент, цитиран от Ройтерс.
Събитието, което се провежда във виртуален формат във Вашингтон заради пандемията от COVID-19, е планирано да се повтори в присъствен формат догодина.
Срещата на върха събира представители на около 100 правителства, неправителствени организации, компании и благотворителни организации, но списъкът с гости предизвика голямо напрежение. Китай и Русия, например, не участват и отправиха критики за изключването си.