Ген. Марк Мили, председател на съвета на началник-щабовете на САЩ, е уверил Конгреса на САЩ, че въоръжените сили на САЩ няма да имат никаква роля в осъществяването на изборния процес или решаването на спорен вот, предаде Асошиейтед прес.
"Дълбоко вярвам в принципа на аполитичните американски въоръжени сили", заявява ген. Мили в писмени отговори на въпросите от две представителки на
Демократическата партия в Конгреса, които публикуваха отговорите на генерала вчера.
"В случай на спор по някой аспект на изборите, по закон американските съдилища и Конгресът на САЩ са задължени да решават всички спорове, а не армията. Не предвиждам роля на въоръжените сили в този процес", подчертава ген. Мили.
Тонът му отразява дългогодишните възгледи на военните лидери, които настояват въоръжените сили да стоят настрана от политиката, отбелязва АП.
Но две членки на комисията по въоръжените сили в Камарата на представителите - Елиса Слоткин от Мичиган и Мики Шерил от Ню Джърси, твърдят, че изявленията на президента Доналд Тръмп напоследък и усилията му да използва военните за потушаване на протестите са подхранили опасенията им. Слоткин е била анализатор в ЦРУ и политически съветник в Пентагона, а Шерил е служила във военноморсия флот като пилот на хеликоптер 10 години. Те уточниха, че въпросите са били изпратени и до министъра на отбраната Марк Еспър, но той още не е отговорил.
Коментарите на ген. Мили подчертават необичайната политическа среда в Америка, където президентът Тръмп заяви без доказателства, че очаква масов вот по пощата да направи изборите неточни и измамни, и намекна, че може да не приеме изборните резултати, ако загуби, отбелязва АП. Многократните изявления на Тръмп, оспорващи валидността на изборите, предизвикаха безпрецедентни опасения от потенциален хаос около резултатите от вота.
Появиха се спекулации, че военните може да бъдат повикани да се намесят - или от Тръмп, опитващ се да ги използва, за да засили шансовете си за преизбиране, или, както намекна съперникът му от Демократическата партия Джо Байъдън - за отстраняването на Тръмп от Белия дом, ако откаже да приеме поражението.
Военните непреклонно се стараят да потушат подобни спекулации и ревностно защитават исторически непартийния характер на аримята. Ген. Мили в много от отговорите си се опря на конституцията. Запитан дали военните биха отказали да се подчинят на заповед от президента, ако се опита да използва военни действия за политическа цел, вместо за националната сигурност, той заявява: " Няма да изпълня незаконна заповед".
Той за втори път през последните месеци ген. Мили заема публична позиция против въвличането на военните в политиката. През юни той в реч пред випускници на Националния университет за отбрана, той изрази съжаление за снимката, на която е заснет в бойна униформа да придружава президента на площад Лафайет заедно с антуража на Тръмп, след бруталното потушаване на протест пред Белия дом заради смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд.
По думите му снимката е предизвикала "национален дебат за ролята на армията в нашето гражданско общество".
"Не биваше да съм там. Присъствието ми в този момент и в тази среда създаде представа за замесване на военните във вътрешната политика. Като офицер, това беше грешка, от която се поучих и искрено се надявам, че всички ще си извлечете поука", обърна се той към присъстващите военни.