Обвинения, че Джордж Сорос в подстрекателство и финансиране на протестите в САЩ са се появили в световната мрежа, предаде АП.
Според изчисления, цитирани от американската медия, броят на негативните по отношение на милиардера постове през последните дни на май са се увеличили многократно. Ако на 26 май публикациите в Туитър с отрицателно отношение към финансиста бяха 20 000, то пет дни по-късно техният брой бе 50 000, това са сочили данните.
Подобна е била ситуацията и във Фейсбук. "Там са били установени повече от 67 000 публикации, твърдящи за връзка между Сорос и протестиращите", посочи още информационната агенция от САЩ. В най-популярната социална мрежа споменаванията на финансиста са отбелязали исторически рекорд.
Твърденията, че Сорос е финансирал имигрантския керван от Латинска Америка към САЩ през 2017 - 2018 г. тогава дневно са достигали около 39 000.
Сред най-честите обвинения към Сорос са били раздаване на пари на демонстранти, и осигуряване на транспорт за протестиращи, както и в инсценировката на смъртта чернокожия Джордж Флойд. По данни на АП мястото за публикациите е било купено от физически и юридически лица, свързани с консервативни християнски групи.
"В същото време обаче в нито един от тези постове не е била посочена каква е била мотивацията на Сорос да финансира протестите и се "забравя" още един факт – сред демонстрантите са скандирали антисемитски лозунги и са нападали еврейски обекти", отбеляза още американската информационна агенция.
"Аз смятам, че всички тези конспиративни теории имат една цел – да отклонят общественото внимание от реалните проблеми – коронавирусната инфекция, икономическата криза, расизма и други", това е казала говорителката на лондонския офис на фондацията "Отворено общество" Лора Зилбърт. "Такива твърдения обиждат хората, които протестират мирно", е това заявила още представителката на финансирана от родения в еврейско семейство преди 89 години в Унгария Сорос неправителствена организация.
Според експерт теориите на конспирацията са проблем. "Те заплашват доверието към основополагащи институции. Това е много опасно особено във времена на криза. Подобни твърдения са като вируси", това е казал професорът в университета в Сиракюз (САЩ) Джон Интрон. "Те мутират, но не се предават и изчезват", е посочил още той.