Доналд Тръмп не може да понесе истината, останалата част от десницата в Америка също, гласи заглавие на статия в "Ню Йорк таймс", посветена на поведението на президента на САЩ на фона на разпространението на коронавируса из страната.
През уикенда Доналд Тръмп за пореден път заяви, че коронавирусът е под пълен контрол и че всички твърдения за противното се дължат на лъжливи медии, припомня авторът Пол Кругман (нобелов лауреат по икономика за 2008 г.) и пита реторично дали някой може да преброи колко пъти досега президентът е казвал неистини. Стигнали сме до точката, в която уверенията на Тръмп, че всичко е прекрасно всъщност засилват паниката, защото показват колкото дълбоки са неговите заблуди. И докато той хвали себе си в "Туитър", световните пазари са в свободно падане.
"Най-добрият индикатор за срива на доверието не е пропукването на цените на фондовите борси, а случващото се с лихвените проценти, спаднали почти толкова ниско и толкова бързо, както през финансовата криза през 2008 г.", смята авторът. Според него настоящото положение е по-зле отколкото през 2008 г., защото тогава САЩ са имали ръководители, които поне са осъзнали сериозността на кризата, а не са я пренебрегнали като някаква либерална конспирация. "Ако се съди по поведението на пазарите, ни предстои не просто рецесия, а отслабена икономика за дълги години напред", заключава авторът на статията в "Ню Йорк таймс".
"Вашингтон пост" констатира, че вчерашният понеделник е бил един от най-рисковите дни досега в мандата на Тръмп. Той първо изстреля залп от коментари, но те не успокоиха финансовите пазари, които се опитват да вдъхнат доверие, че неговата администрация е в състояние да спре разпространението на короновируса. Привечер обаче Тръмп за момент изглеждаше смирен пред турбуленциите и предложи куп спешни мерки в подкрепа на икономиката.
В друга своя статия вашингтонското издание твърди, че за месец членове на правителството на Тръмп са изпадали най-малко 14 пъти в противоречия помежду си в своите изявления относно коронавируса. Вестникът изброява всички тези противоречия, като откроява сред тях няколко - първо топлото време щяло да убие вируса, после това нямало да стане; първо броят на заразените скоро щял да бъде близо до нулата, после той се покачвал; вирусът трябва да бъде третиран като грипен, само че американците трябвало да знаят, че е смъртоносен; обещание до края на миналата седмица до един милион души в САЩ да бъдат тествани, които не се е случило.
Излизащият в Торонто всекидневник "Глоуб енд мейл" очертава мрачно бъдеще пред канадската икономика заради срива в цените на петрола и коронавируса. След като миналата седмица ОПЕК не успя да договори с Русия намаляване на добива, цените на черната суровина спаднаха с около 25 на сто.
"Торонто стар" подчертава, че спадът по борсите в Северна Америка средно с 10 процента е най-големият от т.нар. Черен вторник през октомври 1987 г.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?