Ето до какво доведоха забраните на Доналд Тръмп (видео)

Getty Images/Guliver (aрхив)
share

Забраната за влизане в САЩ за три месеца на граждани на седем страни засяга и някои от екипажите на самолети, предаде Ройтерс, като цитира съобщение на Международната асоциация за въздухоплаване.

Решението на Тръмп от петък хвана авиокомпаниите неподготвени, отбелязва агенцията.

Представител на американското министерство на вътрешната сигурност каза, че около 375 пътници са засегнати досега от разпоредбата, като 109 са транзитирали през САЩ. Други 173 са били спрени от авиокомпаниите да се качат на полети за САЩ, предаде Ройтерс.
Германският депутат от Партията Съюз 90/Зелени Омид Нурипур също се оказва засегнат от забраната, защото е с ирански корен, предаде ТАСС.

Той е заместник - председател на парламентарната комисия за американо-германски отношения. Получил е германско гражданство през 2002 г., но е запазил и иранското си. Пътувал е многократно до САЩ, където е посетил вече 40 щата.

Оказа се, че номиниран за Оскар режисьор попада под обхвата на забраната за пътуване до американска територия.

Забраната за влизане на американска територия може да засегне плановете за пътуване до САЩ на иранския режисьор Ашгар Фархади, чийто филм "Търговският пътник" е номиниран за Оскар за чуждоезична лента.

Иранската актриса Таранех Алдусти, снимала се в номинирания за наградата филм, пък заяви, че ще бойкотира церемонията за престижните филмови отличия, за да протестира срещу указа на американския президент Доналд Тръмп, предаде Франс прес.

Същевременно канадските власти заявиха, че са получили уверения от Вашингтон, че канадски граждани с двойна националност няма да попадат в обхвата на ограниченията, предаде Франс прес.

Канадският премиер Джъстин Трюдо съобщи също желанието на своята страна да приеме бежанци, независимо от тяхната вяра, предадоха световните агенции. "На онези, които бягат от преследванията, от терора и войната, казвам: Канада ще ви приеме, независимо от вярата ви", написа в Туитър Трюдо. "Многообразието прави нашата сила. Добре дошли в Канада", допълни Трюдо.

Този коментар той направи малко след като Белият дом реши да забрани пътуването до САЩ за три месеца на граждани на Ирак, Иран, Либия, Сомалия, Судан, Сирия и Йемен и да замрази за 4 месеца програмата за приемане на бежанци в САЩ.

Холандия изрази безпокойство от законността и практическите последствия от действията на САЩ в областта на визовата политика, предаде ТАСС. Това изявление направи външният министър на Холандия Берт Кундерс. "Важно е това да не доведе до дискриминация. В САЩ сега ще има широка дискусия по този въпрос, а ние ще продължим да следим ситуацията", допълни Кундерс.

Иракски депутати призоваха иракският парламент да обсъди въведените от САЩ ограничения, касаещи и гражданите на Ирак, предаде Ройтерс, като цитира Ринас Джано, член на комисията по външни дела към иракския парламент.
Правителството на Ирак засега не е коментирало указа, подписан от Тръмп за хората от 7-те гореспоменати страни.

Йемен е силно разтревожен от решението на Тръмп за временна забрана на пътуването до САЩ на йеменски граждани, предаде Ройтерс, като цитира йеменски представител, пожелал да запази анонимност.

Междувременно Доналд Тръмп каза, че неговият указ за ограничаване на имиграцията в САЩ не е забрана, насочена срещу мюсюлманите, предаде Ройтерс. Пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом Тръмп каза: "Това не е забрана срещу мюсюлманите".

После допълни, че прилагането на ограниченията "върви много добре", предадоха Ройтерс и Франс прес.

"Виждаме, че те се прилагат много добре, виждаме, че те се прилагат по летищата, навсякъде. Прилагането върви много добре и ще имаме една много, много стриктна забрана /за влизане на американска територия - бел. на Франс прес/ и ще наложим изключителни проверки, които трябваше да са приложени в страната от години", каза Тръмп.

Мерките предизвикаха протести от страна на много правозащитни организации, които веднага предприеха съдебни действия в САЩ с оглед блокиране на тяхното прилагане.

Водещи новини

Още новини