Англо-холандската компания Shell е получила разрешение от правителството на САЩ да започне програмата си за проучване и добив на нефт и газ в Арктикa, съобщи Ройтерс.
Това се счита за голям успех за цялата газова и петролна индустрия, защото е прецедент. Компанията се опитваше от дълги години да получи разрешението от Щатите за сондиране в Чукотско море, пише "Новинар".
Въпреки това от Shell ще трябва да решават дали си струва да поемат риска, защото петролът поевтиня и пазарната обстановка не е много благоприятна. Компанията ще трябва да реши дали да поеме високите разходи и рисковете от сондажите.
Виж още: Greenpeace атакува Shell с пародиен сайт (снимки)
По оценка на анализаторите от консултантската агенция Conway Mackenzie в този регион може да се съдържат до 166 милиарда барела нефт.
Решението на американското правителство е тежък удар за еколозите, които категорично отказват пробиви в арктическите води. Те настояват за това, че един евентуален инцидент може да има още по-опустошителни последици от този при аварията на Deepwater Horizon в Мексиканския залив. При нея през 2010 г. загинаха 11 служители, а милиони барели петрол се вляха в залива и предизвикаха сериозни щети за екосистемата.
Чукотско море се счита за непредсказуемо. Времето там е екстремно, вълните могат да достигнат височина до 15 метра. Най-близката брегова охрана, която би могла да реагира на евентуален разлив на петрол, се намира на хиляда километра. В морето има популации на полярни китове, моржове и други морски бозайници.