На дъното на Мексиканския залив край бреговете на САЩ се е образувала огромна "мъртва зона" с площ от около 13 хиляди квадратни километра. Тя се е образувала вследствие на човешката дейност, съобщават Ройтерс и ИТАР-ТАСС, цитирани от БТА.
В резултат на този феномен във водата е останал твърде малко кислород, който да поддържа живота на морските обитатели. До този извод са стигнали учени от университета в Луизиана, чиито изследвания бяха публикувани от американските медии.
По данни на еколозите споменатият дънен участък е с размерите на американския щат Кънектикът. Той изцяло е обрасъл с водорасли, които потребяват почти целия кислород, останал във водата. Поради тази причина тази среда е непригодна за живот за риби и ракообразни. Причината за появата на тази "мъртва зона" са използваните в земеделските земи на крайбрежието големи количества селскостопански торове. Те се отмиват от дъждовете и реките и попадат в залива. Процесът благоприятства експоненциалното развитие на дънната растителност.
Подобно явление се наблюдава почти всяко лято. Но тази година "мъртвата зона" е с малко по-ограничени размери, в сравнение с предишни десетилетия. Така например през 2002 година тя достигна 21 хиляди квадратни километра, което по площ е равно на щата Масачузетс.
Понастоящем "мъртвата зона" в Мексиканския залив е втората по големина в света. Първото място се пада на обраслия с водорасли участък на Балтийско море, в близост до бреговете на Финландия. В света има около 550 места, където периодично се наблюдават подобни явления. Техният брой непрекъснато нараства.
В Мексиканския залив има 13 000 кв. км. мъртва зона
- 06.08.2014 | 12:06
- 2889