Русия настъпва малко по малко и постепенно подкопава украинския боен дух

gettyimages
share

Напредъкът е ограничен, но постоянен. От няколко седмици руската армия напредва по няколко точки на украинския фронт и откъсва територии, което засилва съмненията в способността на Киев да обърне тенденцията, информира БТА.

Всичко по темата:
Руската инвазия в Украйна 15026

Според анализ на Франс прес, базиран на данни от Американския институт за изследване на войната (ИИВ), от началото на октомври армията на президента Владимир Путин е напреднала с 478 квадратни километра на украинска територия. Това е най-големият месечен напредък на руската армия след първите седмици на войната.

"Русия е в настъпление през цялата година. Но изминалата седмица беше една от най-трудните, ако не и най-тежката за украинските въоръжени сили през този период", отбелязва опозиционният руски сайт "Медуза", който е забранен и блокиран на руска територия. 

Данните на ИИВ не предполагат военен срив на Украйна. "По-притеснителното обаче е, че става въпрос за тенденция“, казва бившият френски полковник и военен историк Мишел Гоя.

"Ставаме свидетели на ускоряване на този процес с усещането, че той не може да бъде спрян", добавя той. Според него руската стратегия е за натиск навсякъде, през цялото време, в очакване нещата да се пропукат, разпаднат или сринат.

Почти всеки ден Москва отбелязва победа. "Нито едно селище не е от изключителна важност, но като цяло това е голям успех за руската армия", казва независимият руски военен анализатор Александър Храмчихин. По думите му руското настъпление, макар и не много бързо, показва все по-голямото влошаване (на ситуацията) в Украйна.

От 2022 г. Москва запазва превъзходството на своята артилерия. Въпреки западните санкции Русия превърна икономиката си във военна машина с подкрепата на предани съюзници, начело с Иран и Северна Корея.

"Руската военна промишленост произвежда повече оръжия, отколкото Украйна получава. Има и повече боеприпаси благодарение на своята промишленост, както и благодарения на Северна Корея“, казва Александър Храмчихин.

Според Мишел Гоя замразяването от Конгреса на американската помощ за Украйна в началото на годината значително е забавило доставките за Киев, докато в същото време в руските складове пристигнаха 3 милиона севернокорейски снаряда. А Москва е разработила система за насочване на бомби, които използва "с хиляди", уверява той, имайки предвид и около 1600 севернокорейски балистични ракети KN-02, паднали на украинска територия.

Неговата оценка е, че Русия е предприела нова тактика. Вместо да завладява градове квартал по квартал, руската армия сега опитва да ги задушава. "Принципът е да заплашва с обкръжаване вече създадени "джобове", от които украинските войски са принудени да се изтеглят,  обяснява Мишел Гоя.

„Отказахме се да щурмуваме челно градове и села, където трябваше да се борим за всеки квадратен метър улица, за всяка къща“, съгласява се Александър Коц, военен журналист , който пише за "Комсомолская правда" – популярен всекидневник в Русия. В резултат "врагът може да бъде принуден да изтегли войските си и да го направи, пресичайки дълъг коридор, открит за обстрел."

Руското настъпление постепенно подкопава украинския боен дух. Киев се затруднява с набирането на нови военнослужещи. Дезорганизацията на армията и корупцията улесняват дезертьорството и отказа от постъпване на служба.

"Да победиш врага означава да убиеш надеждата му. Когато саможертвата на загиналите е безполезна, няма смисъл да се сражаваш повече", отбелязва Мишел Гоя.

Според френски военен служител, пожелал анонимност, правителството на Зеленски, което се сблъсква с умората от войната сред цивилното население, се мъчи да се мобилизира. Киев вчера обяви нова мобилизация на 160 000 души. Мобилизацията е свързана с опасенията от разполагане на севернокорейски войски, които ще се бият на страната на Русия, за да попълни редиците на армията до 85 процента.

Експерти отчитат, че ситуацията не е толкова тежка и подчертават много тежките загуби от руска страна. Иван Клишч от Международния център за отбрана и сигурност в Естония посочва, че при сегашните темпове на напредък Москва ще приключи с превземането на останалата част от Донбас за няколко месеца, но при изключително висока и вероятно непосилна цена.

В същото време Западът е нерешителен. Съюзниците на Украйна са разделени по отношение на "Плана за победа" на Володимир Зеленски, който трябваше да го постави в силна позиция за преговори. Освен това около президентските избори в САЩ също се създава несигурност.

"Украйна скоро ще осъзнае, че се нуждае от промяна на посоката и че в близко бъдеще да разчита изцяло на западните й партньори ще се превърне в контрапродуктивна стратегия“, казва Иван Клишч.

Според него разполагането на севернокорейски войници на фронта може да спеши действията Запада, но "все още не е ясно дали това ще засили западната подкрепа към Украйна или ще има само нови обещания. Предстои да видим".

Всичко по темата:
Руската инвазия в Украйна 15026

Водещи новини

Още новини