Радиоактивна кал залива Русия след наводненията

Getty images
share

Коварна невидима опасност дебне хората в Курганска област в Русия, на 1700 километра източно от Москва. Огромните наводнения в страната не само заляха десетки хиляди къщи и обърнаха в бягство стотици хиляди хора - те сериозно застрашават реколтата, а сега вече се говори и за радиоактивна опасност. 

"Разговарях с тамошни хора, които твърдят, че равнището на водата е около метър и половина по-високо от обичайното", казва експертът от неправителствената организация "Социално-екологически съюз" в интервю за германската обществена медия АРД. Това наблюдение се потвърждава и от сателитните снимки. Опасността произтича от стари сондажи, част от експериментално минно проучване от съветско време. 

Ядреният експерт има предвид проучвания за откриване на уранови залежи. В Курганска област има хиляди такива кладенци. Много от тях са били запечатани, но също толкова много се ронят, ръждясват и се разпадат. Сега част от тези сондажи са залети от наводненията. Най-голямата опасност идва от един тогавашен начин за добив на уран, който от днешна гледна точка предпазливо може да бъде наречен изключително късоглед.

Почти 13 000 евакуирани в руската област Курган заради наводнения

"Обикновено след изкопаването на рудата от 400 метра дълбочина от нея по химичен път се извлича уранът. Вместо това обаче извличането също е ставало под земята, тъй като така е по-евтино. Същевременно обаче това прави процеса по-опасен", обяснява Ошаровски. 

При тази технология в подземната руда се впръсква разредена сярна киселина, с чиято помощ се дестилира уранов разтвор. 

"Идеята е този уранов разтвор после да се изпомпа на повърхността, след което да се филтрира чистият уран", казва ядреният физик. Но част от отровената, радиоактивна кал си остава под земята – и то само с голяма доза късмет, добавя той.

"Преди няколко години проверявах тези сондажи, които официално трябва да са запечатани", разказва Ошаровски пред АРД. Според него още тогава, дори в съвършено сухи дни, в земята се пропивали подпочвените води – а и не само води. 

"Това идваше от една подземна уранова мина, където уранът се е извличал с киселина. С помощта на измервателната си апаратура аз открих замърсявания около всеки сондаж, за който знаех", казва експертът, предаде DW.

Река Тобол, която в резултат от наводненията излезе от бреговете си и заля част от тези сондажни кладенци, е главният източник на питейна вода за около 300 000 души в град Курган. Урановите соли, които разнасят водите, са не само силно отровни – те са и радиоактивни, предупреждава Ошаровски. 

"Тези подземни мини сега са наводнени и няма как уранът да не попадне в реката", казва той. И уточнява, че става дума за много ниска концентрация, но тя все пак отива в питейната вода.

Водещи новини

Още новини