Путин: Руско-китайските отношения са основен фактор за световната стабилност

Getty Images, архив
share

В ексклузивно интервю за Китайската медийна група руският президент Владимир Путин заяви, че „руско-китайските отношения са основен фактор за световната стабилност“ и изрази увереност, че те се развиват „в правилна посока, която отговаря на интересите на двата народа“.

Според президента Китай и Русия си сътрудничат активно в областта на енергетиката. „Подписахме споразумение за изграждане на газопроводи в Далечния изток, проучваме възможностите и за друг през Монголия. В процес на съвместно изграждане са и два атомни енергоблока. Има добра перспектива за сътрудничество в автомобилостроенето, корабостроенето, самолетостроенето и други области“, подчерта той. „Очакваме до края на годината стокообменът ни да надвиши 200 милиарда долара“, каза още Путин, цитиран от Радио Китай, пише "24 часа".

Байдън нарече Путин тиранин, Кремъл реагира

В коментар за инициатива „Един пояс, един път“, руският държавен глава посочи, че „тя дойде в подходящ момент и има положителен напредък, защото има за цел да обедини усилията на всички страни в името на общото развитие“. „Инициативата цели мобилизиране на всички сили за общо развитие. Нашата визия за Евразийския икономически съюз съвпада напълно с тази на „Един пояс, един път“. Да, има някои, които смятат, че тя е опит на Китай да завладее други страни, но виждаме, че това не е така. Виждаме желание за сътрудничество. Нашите собствени идеи за развитието на Евразийския икономически съюз, например изграждането на Голяма Евразия, са напълно съвместими с китайската инициатива „Един пояс, един път“. Държавите от Евразийския икономически съюз се възползваха от сътрудничеството в рамките на „Един пояс, един път“ с общи инвестиции от 24 милиарда долара. Това не е ли добре? Всяка страна осъществява сътрудничество в двустранни или многостранни рамки по свой избор, преследвайки собствените си интереси и избягвайки собствените си недостатъци. Никой нищо не налага“, посочи Владимир Путин.

„Основната сила на предложената от китайската страна концепция за сътрудничество е, че никой не налага нищо на другия. Основното е нещата да се разглеждат, не само да се търсят приемливи решения, но и да се намерят начини и проекти, със съгласието на всички страни, за постигане на общи цели. Това е уникалното във взаимодействието на Китай с други страни на този етап под ръководството на председателя Си Дзинпин, където никой не се налага на другия, няма принуда, а по-скоро се предоставят възможности. И дори да има трудности, решения винаги се намират с проактивен подход. По мое мнение това е, което отличава инициативата „Един пояс, един път“ от други проекти с колониален оттенък, преследвани от някои страни“, каза руският президент.

Вижте ядреното куфарче на Путин

В коментар за украинската криза Путин припомни позицията на Москва, че тя е започнала през 2014 г., когато „западните страни, които бяха гаранти на споразумението между президента Янукович и опозицията, забравиха гаранциите си само за няколко дни и дори насърчаваха преврата“. „Въпреки това подписахме Минското споразумение. Русия опита всичко, за да следва този път и да разреши конфликта, но той многократно беше блокиран. Искам да ви напомня, че когато Украйна получи независимост, основният документ, който положи основите ѝ като държава, бе Декларацията за независимост, която по същество гласи, че Украйна е неутрална държава. Но защо Западът обяви, че очаква Украйна да се присъедини към НАТО през 2008 г., когато в Украйна нямаше криза? Защо стана така никой не знае. И така, година след година Западът продължаваше да налива масло в огъня и накрая през 2014 г. избухна кризата. Никога не сме се противопоставяли на мирното решение на украинската криза. Всъщност, в един момент дори бяхме готови да се договорил. Но искам да подчертая, че това трябва да се стане в контекста на гарантиране на законните интереси на Русия в областта на сигурността. Украинската страна постави много строга рамка за гарантиране на сигурността и ние по принцип се съгласихме с тази рамка. Но веднага след като нашите войски се изтеглиха от околностите на Киев, украинската страна хвърли всички тези договорености в огъня“, каза Путин.

„Разбира се, ние сме запознати с предложенията на нашите китайски приятели и ги ценим високо. Мисля, че те са много реалистични и могат да бъдат основа за мирно споразумение. Но за съжаление другата страна не иска да води никакви преговори“, посочи президентът.

Водещи новини

Още новини