Някой може да каже, че действията, които станаха в Русия бяха неизбежни. Заповедта от юни, всички частни военни компании да минат под патронажа на Министерство на отбрана, беше стъпка към изземване на „Вагнер“ от Евгений Пригожин. Това заяви журналистът Ангел Петров в предаването „Денят започва“ по БНТ.
Някой казваше, че Пригожин нямаше избор. Той обикаляше из Русия и подготвяше политическата си партия. Той няма да действа сам. Големият въпрос е кой е неговия гръб. Пригожин искаше да предизвика вниманието на Путин и да му каже избери мен или някой друг, но смени Шойгу. Пригожин събра хиляди и тръгна към Москва. По пътя не срещна никаква съпротива. Това беше хакерска атака срещу цяла държава, каза още Петров.
Журналистът Ангел Петров смята, че разцеплението в Кремъл със сигурност ще се отрази на начина, по който Русия стои в Украйна, на бойния дух на войниците и на преговорите. "Русия влиза с много по-слаби позиции в следващ етап на войната", каза Петров.
Според дипломатът и бивш зам.-министър на външните работи Любомир Кючуков това е било опит за метеж. „По-важно е да се отговори какво не се случи – не се случи преврат, не се случи гражданска война, не се случи руснаци да убиват руснаци и по-важното чеченци да убиват руснаци. Опит на Русия да реши въпроса с излизаща от контрол частна армия. „Вагнер“ ще продължи да съществува, най-малко заради ангажиментите в Африка. Друг в е въпросът дали ще има ангажименти във войната в Украйна“, допълни Кючуков.
По думите му това беше атака на войната, „не дали да се води, а как да се води“.
Това, което ще остане неизяснено са мотивите, целите на какво е разчитал Пригожин, какви са обективните последици, смята Йордан Божилов. "Догодина престоят избори, има противопоставяне между разузнаването, армията, гвардията. Това беше опит за позициониране на „властовия пай“. Пригожин има политически амбиции, с тази негова армия се превърна в голяма заплаха за руски олигарси", посочи Божилов.