Беларус има готовност да помогне на Украйна да изнася зърното си, за да помогне за спиране на разрастващата се продоволствена криза. Това заяви президентът Александър Лукашенко, цитиран от "Ройтерс" и агенция БелТА.
"Сега всички търсят логистика... Добре, можем да преговаряме. Нямаме нищо против - пренесете го (зърното - бел.ред.) през Беларус, но трябва да има компромиси", посочи той.
По-рано заместник-председателят на Съвета за сигурност на Руската федерация Дмитрий Медведев определи като лъжа твърденията, че Русия е предизвикала продоволствената криза.
Преди дни стана ясно, че Анкара и Москва ще обсъдят създаването на потенциален морски коридор за износ на селскостопански стоки от Украйна.
Това ще се случи на 8 юни, когато руският външен министър Сергей Лавров ще посети Турция с военна делегация.
Руският президент Владимир Путин вече заяви, че Русия е готова да допринесе за разрешаването на продоволствената криза, но едва след като бъдат премахнати политически мотивираните санкции.
От своя страна Киев нарече "изнудване на цялата международна общност" думите на руския заместник-министър на външните работи Андрей Руденко, че Москва може да обмисли вдигане на блокадата на пристанищата в Черно море в замяна на отмяна на част от антируските санкции.
Путин е обвиняван, че използва храната и глада като оръжие, тъй като силите му вече месеци наред блокират жизненоважни пристанища и атакуват селскостопанските логистични центрове в Украйна, която е основен износител на голяма част от зърнените култури в света.
Заедно Русия и Украйна осигуряват повече от една четвърт от зърнените култури в света, както и други важни основни продукти за готвене като слънчогледовото олио.
Нарушаването на износа на селскостопански продукти доведе до покачване на цените на храните, особено за африканските и близкоизточните страни, които разчитат в голяма степен на внос от Русия и Украйна.