Путин заяви, че ситуацията с коронавируса в Русия се е стабилизирала

Getty Images
share

Президентът Владимир Путин заяви днес, че ситуацията с коронавируса в Русия е започнала да се подобрява и това създава позитивна среда за облекчаване на въведените рестрикции. Властите, от своя страна, отхвърлиха твърденията, че данните за смъртността в Русия се занижават, предаде Асошиейтед прес.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

По видеоконферентна връзка с висши представители на властта в Русия Путин изтъкна намаляващия брой на случаите в Москва и други региони. "Тази позитивна динамика не е с темповете, които бихме желали, понякога дори е нестабилна, но все пак я има", каза той.

Русия е на второ място по брой на инфекциите след САЩ с 326 448 случая, включително 3249 смъртни.

Руският лидер заяви, че постоянният спад в новите случаи отваря пътя за ново отслабване на ограничителните мерки, но подчерта, че трябва да бъде запазен болничен капацитет, в случай че има нова вълна на зараза.

Представителите на властовите органи докладваха на Путин, че притокът на пациенти с Ковид-19, в частност на такива в тежко състояние, е намалял. Руският президент отбеляза, че болниците в Русия могат да приемат над 165 000 пациенти с коронавирус и към момента две трети от капацитетът им е запълнен.

Смъртността от Ковид-19 в Русия продължава да е впечатляващо ниска, около 1 процент, което предизвика подозрения на запад, че в Русия се занижава броят на жертвите. Руските власти отхвърлиха това твърдение и заявиха, че този нисък брой е резултат от ефикасните превантивни мерки и масовото тестване.

По време на днешния видеоразговор с Путин вицепремиерът Татяна Голикова заяви, че подходът на Русия при броенето на жертвите е в съответствие с директивите на Световната здравна организация и по-прецизен от този в други страни.

Тя прогнозира, че през май смъртните случаи значително ще нараснат с оглед на големия брой инфекции през последните седмици.

"През май ще има значително повишение на смъртността, съдейки по оперативните данни за последните три седмици", докладва Голикова на Путин.

Сергей Собянин, кметът на Москва, където са почти половината от всички заразявания, също прогнозира увеличение на смъртните случаи през май.

"Очевидно е, че броят на жертвите през май ще бъде значително по-голям, отколкото през април", каза той пред Путин. "Бяхме в пика на заразата през април и в началото на май", добави кметът на руската столица.

По данни на общинските здравни власти в Москва през април от Ковид-19 са починали 639 души. Те заявиха, че аутопсиите са показали, че 60 процента от смъртните случаи сред инфектираните с вируса се дължат на сериозни придружаващи заболявания.

Някои експерти оспориха руския отказ всички, дали положителна проба, да бъдат включвани в броя на жертвите на коронавируса. Те допуснаха политически мотивирано желание да бъде занижена смъртността. Руските власти отхвърлиха това твърдение и заявиха, че руският подход е по-точен и е в пълно съответствие с директивите на СЗО.

Макар и броят на новите случаи на коронавирус в Москва да намаля от пика от около 6700 на около 3000 сега, в останалата част на Русия възникнаха нови огнища. Сред тях е Дагестан, населен предимно с мюсюлмани регион в Северен Кавказ, чиято здравна система рухна под наплива на пациентите с Ковид-19, отбелязва Асошиейтед прес.

В съседна Чечения регионалният лидер Рамзан Кадиров, силният човек там, остро порица местните лекари за това, че са недоволствали от недостиг на оборудване и предпазни средства.

Вчера руските държавни информационни агенции съобщиха, че Кадиров е хоспитализиран в Москва след предполагаемо заразяване с болестта. От кабинета на чеченския лидер на отговориха на запитване за коментар на Асошиейтед прес.

Руският премиер Михаил Мишустин, говорителят на Путин Дмитрий Песков и трима министри от кабинета са сред официалните лица, дали положителна проба за коронавируса. Мишустин и министърът на културата Олга Любимова се възстановиха.

На 11 май Путин разпореди да бъде прекратено въведеното от него в края на март частично затваряне на икономиката и инструктира губернаторите на регионите да отворят промишлените предприятия и други икономически сектори, където това е възможно. Епидемията се отрази тежко на руската икономика, която още отпреди това беше отслабена от световния спад на цените на петрола и западните санкции, а бизнесмените масово определиха държавните мерки за подкрепа по време на епидемията като недостатъчни.

Епидемията подрони подкрепата за Путин, която през април е спаднала на 59 процента, най-ниското ниво за продължаващото му повече от две десетилетия управление, според независимата компания за социологически изследвания "Левада Център", отбелязва Асошиейтед прес.

Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време:

 
Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини