"Московский комсомолец" коментира "отговорната политическа мисия", която руските граждани ще имат догодина - "преизбирането на Владимир Путин за президент на Русия".
Самият държавен глава естествено още не е заявявал, че има желание пак да стане стопанин на Кремъл - толкова рано преди изборите това би било хем странно, хем смешно, хем контрапродуктивно. Но мълчанието на Путин изобщо не заблуждава никого в руските политически среди. Участието му в президентската надпревара през 2018 г. се смята за аксиома. За аксиома се смята и неговата победа. В кулоарите на властта в Русия открито се говори, че догодина предстоят не толкова президентски избори в класическата им форма, колкото референдум за доверие към националния лидер.
Руски чиновници уверяват според вестника, че няма да решават тази амбициозна задача, както преди, с административен ресурс. И заявяват: "Всеки път новите избори в Русия трябва да са по-прозрачни, чисти и легитимни от предишните". "Появи ли се вече на устните ви иронична усмивка?" - пита читателите си "Московский комсомолец".
"Вътрешнополитическият блок в Кремъл" обсъжда в момента с експерти "няколко параметъра на (евентуални) успешни избори", разказват пред "РБК" източници, близки до властта. По думите им се планира изборите да минат легитимно, а Путин да събере повече гласове, отколкото през предходните кампании.
Като минимум ще е добре Путин да получи по-добър резултат, отколкото на президентските избори от 2012 г. - 63,6 на сто. А в идеалния случай трябва да събере повече от когато и да било на избори с негово участие, уточнява федерален служител. Най-висок е резултатът на Путин от изборите през 2004 г. - 71,3 на сто, напомня вестникът.
Обаче "не става дума за задача, а за какво трябва да мислим", подготвяйки кампанията, подчертава събеседникът на "РБК". Според източник от президентската администрация активността на изборите догодина трябва да е поне 70 на сто.
"Комерсант" също цитира източник от Кремъл, според когото президентската администрация обсъжда редица мерки, които да повишат активността на изборите през 2018 г. Предлага се например опростяване на процедурата и удвояване на броя на изборните секции.
Въпросът как да се осигури активност и гласуване с възможно най-малко нарушения е приоритетен за Кремъл, тъй като изборите най-вероятно ще имат "характер на референдум", а "висок резултат за Владимир Путин, получен при ниска активност, е лошо нещо", обяснява източникът на "Комерсант".
Вече се готви нов мандат за Путин, смята руски вестник
- 21.02.2017 | 09:16
- 2866