ЕК: Най-опустошителните горски пожари в ЕС са били през 2023 г.

  • 20 ноември 2024 15:18

  • 226
  • 0
ЕК: Най-опустошителните горски пожари в ЕС са били през 2023 г.
© Getty Images

Най-опустошителните горски пожари в страните от Европейския съюз са избухнали през 2023 г. Това сочи доклад на Европейската комисия, публикуван от Съвместния изследователски център на Комисията.

Горските пожари миналата година са засегнали над 500 000 хектара природни земи, приблизително половината от размера на остров Кипър.

„Мегапожарите“ оспорват традиционните средства за борба с това бедствие, включително пожара от 2023 г. близо до град Александруполис в Гърция. Това е най-големият горски пожар, регистриран в ЕС от 2000 г., когато започва проследяването им.

През 2023 г. горските пожари в България са 448, а опожарените площ са над 6000 хектара, сочи докладът на ЕК. Най-много и са най-големи щети са били огнените стихии в областите Кърджали и Бургас.

Повишената честота и интензивност на горските пожари е очевиден ефект от изменението на климата, се посочва в доклада.

Допълва се, че климатичните промени водят до удължаване на сезоните на пожари и предизвикват пожари в райони, които обикновено не са засегнати.

Въпреки че през 2024 г. горските пожари в ЕС намаляха, щетите остават над средните за 10 години, уточняват от ЕК.

Гърция отделя над 2 млрд. евро за справяне с щетите от климатичните промени

През септември тази година множество горски пожари избухнаха едновременно в Португалия. Това донесе щети над средните за ЕС през последните десетилетия. Като цяло обаче 2024 г. може да се счита за по-малко тежък сезон на горски пожари, тъй като бележи спад в щетите след три последователни години на опустошителни пожари, уточняват изследователите.

Според доклада приблизително 96% от горските пожари в ЕС са причинени от човешки действия, което означава, че образователните кампании и кампаниите за повишаване на осведомеността са съществена част от решението.

Тъй като климатичната криза се влошава, от решаващо значение е населението на Европа да се подготви за по-чести и интензивни горски пожари.

Мерките за превенция трябва да включват всички слоеве от населението, включително селските общности в пряк контакт с природните зони, както и особено уязвимото население, което живее в границата между дивата природа и града, съветва ЕК, предава бТВ. 

Последвайте канала на

Виолета Симеонова
226 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини