Русия с гордост отбелязва днес 70-ата годишнина от съветската победа в битката край Сталинград - първото германско поражение по време на Втората световна война, празнувано и до днес от руснаците като събитието, спасило Европа от нацизма, предаде Франс прес.
За случая Волгоград дори прие старото си име Сталинград. В чест на годишнината градът на двата бряга на река Волга е украсен с многобройни знамена и плакати в прослава на героите и победителите в битката. Хиляди хора на всякаква възраст се стичаха още от сутринта в центъра на града, за да присъстват на военния парад под знамената на Червената армия.
"Помня приятелите ми, загинали тук", казва 89-годишния Пьотър Шабаров, ветеран от Сталинград, пристигнал специално за честванията от Великий Новгород (Северозападна Русия).
Представители на властите в лицето на първия вицепремиер Дмитрий Рогозин, както и ветерани и членове на Комунистическата партия положиха венци от червени карамфили пред вечния огън на Паметника на незнайния воин на Алеята на героите. По-късно в града пристигна и президентът Владимир Путин, за да участва в честванията, включващи поклонение до мемориалния комплекс на хълма край града, където се издига 87-метрова женска фигура с меч, олицетворяваща родината, посочва Асошиейтед прес.
Преди 70 години край града на 900 км южно от Москва се водят шестмесечни ожесточени боеве, започнали с масирани въздушни удари, с които нацистките сили се опитват да навлязат дълбоко в територията на Съветския съюз и да стигнат до кавказките петролни полета.
Смята се, че до приключването им на 2 февруари 1943 г. в сраженията са загинали най-малко 1,2 милиона души, а Сталинградската битка се превръща в повратна точка във Втората световна война.
През имперската епоха градът се е наричал Царицин. През 1925 г. той е преименуван Сталинград - на съветския ръководител Йосиф Сталин, а през 1961 г. - по време на десталинизацията, подета от Никита Хрушчов получава името Волгоград (на реката, която минава през него).
Полемика предизвика решението ликът на Сталин да бъде поставен на пет градски автобуса, които ще останат в този вид до 9 май, когато в Русия отбелязва Деня на победата. Подобни автобуси ще се движат днес в Санкт Петербург и Чита. Водачът на фракцията на либерална партия "Яблоко"в санктпетербургския градски съвет Георгий Полтавшенко разкритикува идеята.
"Победата във Великата отечествена война, включително битката на Волга, е постигната не благодарение на военния гений на Сталин, а благодарение на героичната съпротива на нашия народ", заяви той, цитиран от агенция Интерфакс.