Австралия вдигна водещата си лихва втори път за пет седмици

Getty images (архив)
share

Централната банка на Австралия повиши днес водещата си лихва за втори път от пет седмици - от 0,35 на сто до 0,85 на сто, информира АП, цитирана от БТА.

Увеличаването на ставката с четвърт процентен пункт, което бе обявено след ежемесечното заседание на регулатора на 3 май, бе първото от над 11 години.

Решението бе широко очаквано, след като официални данни, оповестени през април, отчетоха ускоряване на инфлацията до 5,1 на сто на годишна база през март. Това е най-високото инфлационно ниво от 2001 г., когато нов 10-процентов федерален данък върху потреблението доведе до временен инфлационен скок.

Министърът на финансите Джим Чалмърс даде сигнал, че предстоят още повишения на водещата лихва, посочвайки, че инфлацията в Австралия ще се увеличава още.

ЕЦБ върви към първото си повишение на лихвите от много години

"Същевременно, в опит да преодолеят енергийната криза в страната, австралийските власти планирате да върнат в експлоатация затворени въглищни електроцентрали", обяви министърът на ресурсите Мадлин Кинг.

По нейните думи извеждането от експлоатация на остарелите въглищни централи, което започна през 2020 г., е станало основната движеща сила за енергийната криза в страната и заради това операторите са длъжни да ги върнат в работен режим възможно най-бързо, за да може Австралия да преживее зимата с до 30 процента допълнителни енергийни мощности.

По-рано министърът по въпросите на климатичните промени и енергетиката Крис Боуен отбеляза, че заради недостига на газ и растящите цени на електроенергията Австралия се е оказала на прага на най-сериозната енергийна криза в историята си. По данни на австралийските власти рязкото застудяване на югоизточното и източното крайбрежие на континента е повишило търсенето на газ и електричество от потребителите.

В съчетание с и без това високите световни цени на енергоносителите, това е довело до криза с доставките и масово спиране на тока. Цените на газа на едро превишиха историческите максимуми, скачайки с 800 процента за първата седмица на юни - от 10 австралийски долара (7,17 щатски долара) до 800 австралийски долара (573,28 щатски долара) за 1 гигаджаул.

 

Водещи новини

Още новини