Приключи гласуването на парламентарните избори в Австралия

Getty Images
share

Приключи гласуването на парламентарните избори в Австралия. Затвориха врати всичките 8 хиляди секции, в които над 10 милиона австралийци избираха сред кандидатите за Камарата на представителите и Сената, предаде ТАСС.

Австралийската избирателна комисия отбеляза, че няма съобщения за нарушения през изборния ден. По нейни предварителни данни двете основни партии - либерали и лейбъристи, се движат почти наравно, но след обработката на 44 процента от бюлетините известна преднина е спечелила управляващата Либерално-национална коалиция. Тя може да разчита на 70 кресла в 150-местната долна камара срещу 62 за лейбъристите.

Още 5 кресла са разпределени сред представители на малки партии и независими кандидати, а за останалите места в парламента ще има яснота, след като бъдат обработени бюлетините от всички окръзи.

Днес австралийците избраха 151 депутати в долната камара и 40 от общо 76 сенатори (останалите ще бъдат избрани допълнително до 2 ноември т. г.). Партията, която получи най-малко 76 места в Камарата на представителите, ще формира правителство, а нейният лидер ще стане премиер на Австралия. Основните претенденти са кандидати, излъчени от главните политически сили в страната - Австралийската лейбъристка партия начело с Бил Шортън и Либерално-националната коалиция с лидер премиера Скот Морисън, управлявала през последните 6 години.

Първи започнаха работа днес секциите по източното австралийско крайбрежие - в 08.00 ч. сутринта (01.00 ч. българско време). Премиерът Морисън, започнал днешния си ден в провинцията, гласува надвечер в своя избирателен окръг в Сидни.

Лейбъристкият лидер Шортън гласува в Мелбърн веднага след сутрешното си бягане и подчерта, че е сигурен в победата на своята партия.

За разлика от партийните лидери обаче местните журналисти и експерти посочиха в медиите, че резултатите от днешния вот далеч не са очевидни. "Едва ли е сигурно, че ще победят лейбъристите, според мен нощта, през която се броят гласовете, ще е пълна с изненади", коментира през Ей Би Си бившата външна министърка на Австралия Джули Бишъп.

Победата на една от партиите обаче не е единственият възможен вариант. Гласовете може да се разпределят така, че никоя партия да не получи 76 места в Камарата на представителите с преднина от над 1 процент. Тогава ще се стигне до ситуацията, наричана "увиснал парламент" - големите партии ще бъдат принудени да търсят съюзници измежду малките партии, влезли в парламента - това може да са например "Австралийските зелени" или "Обединена Австралия".

При все че предварителните резултати ще бъдат огласени още около полунощ и въз основа на тях ще може да се правят изводи за състава на новия парламент и за управляващата партия, официалните резултати се очакват след няколко дни, тъй като броенето на гласовете от изборите за Сенат е доста сложна процедура, отбелязва ТАСС.

Водещи новини

Още новини