Даниел Ортега със сигурност ще бъде преизбран за президент на Никарагуа

gettyimages
share

Избори без изненади се очертават в Никарагуа - съперниците на 75-годишния президент Даниел Ортега са в затвора и той е убеден, че днес ще бъде преизбран за четвърти последователен мандат след 14 години на власт, предаде Франс прес.

Голяма част от международната общност изобщо не вярва, че предстои легитимен вот - той не заслужава "вече никакво доверие", каза държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, а първият дипломат на ЕС Жозеп Борел го нарече "имитация".

Три години и половина след репресиите, отнели живота на над 300 демонстранти, настояли за оставката му, Даниел Ортега ще навърши на 11 ноември 76 години в навечерието на нов петгодишен мандат със съпругата си Росарио Мурильо като вицепрезидент.

Никарагуанците са наясно, че петимата кандидати, които ще се изправят срещу държавния лидер, са статисти, подготвени от властта. Те не забравят, че трите основни опозиционни партии бяха извадени от играта, а седемте потенциално най-опасни съперници на Ортега - арестувани.

Продължават и арестите сред опозиционно настроени политици, бизнесмени, студенти и журналисти; за половин година са задържани вече 39. В най-бедната страна от Централна Америка с 6,5-милионно население цари страх.

След протестните демонстрации през 2018 г. 100 000 никарагуанци станаха изгнаници, а 150 опозиционери все още са зад решетките - Даниел Ортега ги нарича "престъпници" и "превратаджии", на които плаща Вашингтон. Според правозащитничката Вилма Нуниес Ортега е изградил в страната "полицейска държава".

Никарагуанската полиция задържа потенциална съперничка на президента Ортега на изборите наесен

Опозицията готви сега демонстрации в Коста Рика, Маями и Мадрид с един-единствен призив към избирателите: "В неделя си останете вкъщи!". Междувременно Никарагуа се бори с инфлацията, безработицата и коронавирусната пандемия, чиито мащаби властта отрича.

Президентът и неговата вицепрезидентка впрочем обещават след изборите социален диалог и процъфтяване благодарение на икономически ръст от 6 на сто за тази година.

На журналистите от редица международни медии бе забранено влизането в страната, за да отразят вота. Правителството отказа достъп и на независимите наблюдатели. Властите са мобилизирали над 30 000 полицаи и военни, за да наблюдават изборните бюра.

Водещи новини

Още новини