В минутите преди слънчевото затъмнение да потопи Чили в мрак, високоговорител излъчва дълбок баритон към група незрящи мъже и жени, пристигнали в пустинята Атакама да "чуят" това, което стотици хиляди други са дошли да видят, предаде Ройтерс.
Следва затишие до появата на слънчевата светлина, след което звукът се завръща.
Музикалното преживяване е организирано от университета на Валпараисо в Чили, за да могат незрящи хора и индивиди с увредено зрение да усетят фенономена чрез промяна в честотата на звуците.
"Преживяването беше вълнуващо, невероятно, вълшебно. За нас беше дар от науката да станем съпричастни към нещо, което по друг начин не бихме могли да усетим", споделя Октавио Оярсун, 41-годишен преподавател по музика, който е незрящ по рождение.
Оярсун пристига от близкия пристанищен град Калдера, за да "чуе" слънчевото затъмнение - първото в региона от 1592 г., според астрономите.
Генериращото звуци устройство Лайтсаунд, благодарение на което Октавио Оярсун и останалите индивиди с липсващо или увредено зрение успяват да "чуят" затъмнението, е разработено от пуерториканската астрофизичка Ванда Диас Мерсед.
То "превежда" по-голямото количество светлина във високи тонове, а по-голямото количество тъмнина - в басови звуци, обяснява чилийската астрономка Каталина Аркос, която е сред организаторите на "наблюдението" за незрящи. "Предоставихме възможност на хора, които не могат да видят затъмнението, да го чуят. За нас като астрономи това е вълнуващо", казва Аркос.