Четиринадесет френски и италиански учени ще отпътуват в края на януари следващата година за Перу, за да изследват един месец здравословното състояние на работници в златна мина, близо Ринконада в южната част на страната, предаде Франс прес.
Целта е да се изследват възможностите на приспособяването на човешкия организъм в разположения на най-голяма надморска височина в света град.
Обикновено се смята, че е невъзможно да се живее постоянно на над 5000 метра надморска височина, но населението на Ринконада оборва тези предположения, отбелязаха учените на пресконференция във Френския национален институт за здравеопазване и медицински изследвания.
Над 50 000 жители живеят в екстремни условия в отдалечения град, който е разположен на 5300 метра надморска височина в Перуанските Анди, а развитието му през последните две десетилетия е свързано с минната дейност. Значителна част от местните жители все пак се справят трудно с недостига на кислород, който е 2 пъти по-малко на тази надморска височина, отколкото на морското равнище, и са засегнати от специфични заболявания, които учените ще се опитат да идентифицират и да лекуват.
През февруари следващата година учените за пръв път ще създадат фенотип на населението. Те се надяват също да постигнат напредък в областта на епигенетиката, да изследват начина, по който фактори в околната среда влияят върху генната експресия. Получените резултати ще позволят да се опознаят защитните механизми на човешкия организъм срещу недостига на кислород, както и да се подобрят леченията на респираторни болести.