Изпълняващият длъжността председател на долната камара на бразилският парламент (Национален конгрес) Валдир Мараняо анулира гласуването от миналия месец в долната парламентарна камара, в резултат на което процедурата по импийчмънт на президентката Дилма Русеф беше внесена от депутатите в горната камара на парламента (Сената), предадоха световните агенции.
На 17 април мнозинството от депутатите от Националния конгрес се обявиха за внасяне на процедурата по импийчмънт на Русеф в Сената. В подкрепа на инициативата за импийчмънт гласуваха тогава 367 депутати, при необходими за приемането й 342 гласа. Против отстраняването на държавния глава се обявиха 137 депутати, 7 се въздържаха, а двама отсъстваха от заседанието. Гласуването на 17 април продължи над шест часа, като всеки от присъствалите 513 депутати трябваше да отиде до микрофона и да обяви решението си в продължение на десет секунди.
Според бразилските закони след това процедурата премина в "ръцете" на сенаторите. Този месец специална сенатска комисия препоръча да се гласува за отстраняване на Русеф за 6 месеца от власт. На 11 май в Сената беше планиран вот дали да се започне обсъждането на Русеф от власт. По време на това обсъждане, което някои агенции сравняват със съдебен процес, трябваше да бъдат изслушани обвинителите и защитниците на Русеф и накрая да се пристъпи към гласуване за отстраняване на власт на Русеф. Днес обаче Валдир Мараняо постанови, че Сенатът трябва да върне цялата процедура в долната камара, а там да се проведе ново гласуване. Като мотив Мараняо изтъкна процедурни грешки при вота в долната камара, предаде Ройтерс.
В съобщение до медиите на Мараняо се казва, че вотът в долната камара е анулиран, защото той бил израз на предубеждение срещу президентката от левицата и накърнявал нейното право на защита, допълва Франс прес. Искане за анулиране на вота в долната камара беше внесено от генералния прокурор на Бразилия Жозе Едуардо Кардозо, припомня Франс прес. Той е бивш министър на правосъдието в правителството на Русеф и осигуряваше защитата на президентката по време на дебатите в долната камара. Решението на Мараняо води до пълно объркване, отбелязва Франс прес. Засега не е ясно дали Върховният съд, Сенатът или мнозинството от депутатите в долната камара могат да анулират от своя страна решението на Мараняо за анулиране на вота в долната камара, допълва Ройтерс. Ясно е само, че подобно развитие на нещата е голяма победа за Русеф, отбелязва АП.
Мараняо стана изпълняващ длъжността председател на долната парламентарна камара, след като на 5 май Върховният федерален съд на Бразилия прекрати временно пълномощията на председателя на долната камара на Националния конгрес Едуардо Куня заради предполагаем опит за сплашване на конгресмени и възпрепятстване на разследвания срещу него. На 17 април Мараняо гласува срещу отстраняването на Русеф от власт, припомня Франс прес. Самата Русеф научи за днешното развитие на нещата по време на държавна церемония и невярването й беше очевидно. Тя предпазливо каза, че засега не знае какви ще бъдат последиците от това решение, предаде БТА.