САЩ сложиха край на една епоха

gettyimages
share

Издигането на знамето на САЩ над американското посолство в Куба ще отбележи края на една епоха, пише британският в. "Дейли телеграф".

При затварянето на посолството през 1961 г. никой не е очаквал, че ще мине повече от половин век до новото му отваряне, цитира изданието думите на президента на САЩ Барак Обама и отбелязва мимоходом, че той самият е роден през същата година. Промяната не е само символична, а ще позволи и значително засилване на контактите с кубинския народ според Обама. В същото време Хавана не се е променила, смята изданието - повечето от уникалните й черти са налице. На повечето американски компании все още е забранено да работят на острова, а чужденците нямат право да купуват недвижими имоти. Въпросът за човешките права също остава проблемен, а местните правозащитници казват, че ситуацията не се е подобрила, подчертава в. "Телеграф".

С отварянето на посолството САЩ се отнесоха пренебрежително към кубинските дисиденти, е мнението на в. "Вашингтон пост". Хората, борещи се за демокрация и човешки права, изложени на редовни побои и арести, не са поканени на церемонията, подчертава изданието. Официалното извинение е, че посолството се отваря в резултат на споразумение между правителства - и то е неубедително, смята в. "Вашингтон пост". Липсата им показва приемане на диктатурата и управлението чрез страх, гласи позицията на изданието, което се опасява, че Куба може да последва примера на Китай, смесващ капитализъм с репресивно управление.

Въпреки, че дисидентите няма да са на церемонията по откриването, държавният секретар на САЩ Джон Кери ще се срещне с тях отделно, подчертава в. "Ню Йорк таймс". Това ще е първото посещение на държавен секретар на САЩ от 70 години, припомня изданието в статия за трудния път до споразумението, публикувана на първата му страница.

Водещи новини

Още новини