Фермери се събраха в Брюксел на протест

GettyImiges
share

Около 100 души се събраха в брюкселския квартал "Шуман" днес, за да протестират срещу подписването на споразумение за свободна търговия между Европейския съюз и страните от съюза Меркосур, включващ Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай, предаде белгийската новинарска агенция Белга, цитирани от БТА.

Европейските фермери се опасяват, че споразумението ще създаде нелоялна конкуренция.

Валонската фермерска организация ФУГЕА смята, че споразумението е опасно за фермерите и казва, че то "противоречи на амбициите на Зеления пакт и стратегическия диалог за бъдещето на селското стопанство".

Асоциацията казва, че Бразилия наскоро е признала, че не може да гарантира, че говеждото й месо не е третирано с продукти, забранени в ЕС, например хормони.

Европейската комисия настоява сделката да бъде сключена на срещата на върха на Г-20 в Бразилия на 18 и 19 ноември.

Европейските фермери се противопоставят на споразумението от месеци. През пролетта в Брюксел имаше мащабни демонстрации, в които се наложи и намесата на полицията. Днес десетки полицаи наблюдаваха протеста от разстояние. Спирането на движението в белгийската столица бе само частично.

Брюксел се подготвя за нов земеделски протест утре

Евродепутатът и бивш белгийски премиер Елио Ди Рупо заяви в социалната мрежа "Екс", че споразумението в сегашния му вид "поражда сериозни опасения за европейското селско стопанство".

"От решаващо значение е да защитим нашето селско стопанство от рисковете от нелоялна конкуренция, тъй като Европейската комисия ускорява преговорите", каза той и добави: "ние не сме против международната търговия, но се застъпваме за регулирана, справедлива и устойчива търговия, която зачита нашите социални и екологични стандарти."

Междувременно най-големият съюз на фермерите в Европа призова членовете си да се мобилизират през следващата седмица в знак на протест срещу търговската сделка.

Президентът на френската Национална федерация на фермерските съюзи Арно Русо заяви, че ще направят така, че гласът на Франция да бъде чут на срещата на Г-20 в Бразилия.

"Европа не трябва да бъде сито и не може да внася продукти, които не отговарят на нито един от нашите стандарти", каза той, добавяйки, че целта на мобилизацията не е да се "блокира" или "гладува" Франция.

В началото на 2024 г., следвайки колегите си в Белгия, Испания, Германия, Гърция и Полша, френските земеделски стопани протестираха срещу нелоялната конкуренция от страни извън ЕС, които не са обект на същите правила, както и срещу бюрокрацията и стандартите, които според тях са твърде обременяващи.

Водещи новини

Още новини