Вътрешните министри от Г-7 приеха план за борба с трафика на мигранти

Getty Images/Guliver
share

Групата на седемте (Г-7) най-богати демокрации ще сформира специализирани полицейски звена за разследване на трафика на мигранти, съобщи италианският вътрешен министър Матео Пиантедози. Мярката е част от усилията за борба с незаконната миграция, предаде Ройтерс.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1739

Пиантедози обяви инициативата в края на тридневна среща на вътрешните министри от Г-7, в чийто фокус бяха и заплахите, произтичащи от кризите в Близкия изток и Украйна.

"Планът за действие осигурява укрепване на разследващия и оперативен капацитет на полицейските сили, включително чрез инициирането на съвместни действия", каза той пред репортери след разговорите в Мирабела Еклано в Южна Италия. "Единодушно потвърдихме позицията си, че разбиването на картелите за трафик на хора е приоритет".

Дясното правителство на италианския премиер Джорджа Мелони, което тази година е ротационен председател на Г-7, потърси сътрудничество с ЕС и африканските правителства в борбата с трафикантите на хора.

В новия план за действие е подчертана необходимостта от по-тясно взаимодействие между държавите от Групата на седемте, както и със страните на произход и с тези, които се явяват транзитни за незаконните миграционни потоци.

Хванаха 44 нелегални мигранти на АМ "Тракия"

Членовете на Г-7 трябва да създадат "правоохранителни звена, специализирани в престъпленията и разследванията, свързани с каналджийство и трафик на хора", ако такива все още не са сформирани, се казва в общата декларация на министрите.

Мелони миналата година сключи споразумение с Албания за изграждане на приемни лагери там с цел възпиране на мигрантите от предприемането на опасни пътувания по море към Италия.

Пиантедози каза, че лагерите ще заработят в идните седмици, и добави, че италианската инициатива в Албания е била сред въпросите, обсъдени на министерската среща на Г-7.

"Това е решение, към което всеки поглежда с голям интерес", каза той.

Г-7 включва САЩ, Япония, Германия, Великобритания, Франция, Италия и Канада, отбелязва БТА.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1739

Водещи новини

Още новини