Здравните власти в Гърция са нащрек заради ръст на случаите на западнонилска треска

pixabay
share

Случаите на западнонилска треска продължават да нарастват в Гърция, което кара властите и здравните експерти да бъдат нащрек, съобщава вестник "Катимерини".

Според Националната организация за обществено здраве (EODY) броят на регистрираните случаи през 2024 г. е по-висок в сравнение със същия период през последните пет години.
Тази година са диагностицирани 55 случая, 33 от които през юли. Освен това в първите дни на август са регистрирани 22 нови случая. Първият случай е регистриран в началото на юли, като пациентът е получил леки симптоми на енцефалит, които са започнали в последните дни на юни. Досега през 2024 г. има и 8 регистрирани смъртни случая.

В сравнение с 2023 г. случаите са се увеличили пет пъти, като през същия период на миналата година са регистрирани 11 случая и 2 смъртни случая. Общо 2023 г. приключи със 163 случая и 23 смъртни случая, като първият случай е регистриран в началото на юли, а последният - в началото на октомври.

В Гърция нарастват случаите на западнонилска треска

Тази година 42-ма пациенти са заболели тежко със симптоми на засягане на централната нервна система. По-голямата част (49 души) са се нуждаели от хоспитализация. От тях 30 са изписани, а 11 все още са в болница. Петима от тях са в интензивно отделение. Осемте пациенти, които са загубили живота си, са възрастни (на възраст от 68 до 92 години). Най-младият пациент със симптоми на централната нервна система е на 36 години, а най-възрастният е на 92 години.

Националната организация за обществено здраве предупреди, че се очаква случаите да нараснат през следващите седмици и месеци. Географското разпространение на вируса засяга главно пет региона: Тесалия, Централна Македония, Западна Гърция, Епир и Йонийските острови. Повечето от случаите са регистрирани в Централна Македония.

Професорът по епидемиология и вицепрезидент на EODY Димитриос Параскевис заяви за "Катимерини", че скокът на случаите тази година се дължи на меката зима, която увеличи активността на комарите.

„Меките климатични условия, топлината и влажността увеличават активността на комарите и благоприятстват разпространението на болестта за по-дълги периоди“, каза г-н Параскевис, който обясни, че вирусът се предава на комарите чрез диви птици.

Водещи новини

Още новини