Франция репатрира 10 жени и 25 деца, държани в джихадистки затворнически лагери в Североизточна Сирия, като това е четвъртата колективна операция от този вид за една година, с която се слага на решения "случай по случай", предаде Франс прес.
"Непълнолетните са предадени на службите, отговарящи за благосъстоянието на децата", и ще бъдат подложени на медицинско и социално наблюдение, а "възрастните са предадени на компетентните съдебни органи", се казва в изявление на френското външно министерство, цитирано от БТА.
Французойките са пътували доброволно до територии, контролирани от джихадистки групировки в района на Сирия и Ирак. След това те са били заловени по време на операциите срещу организацията "Ислямска държава" (ИД) през 2019 г. Всяко пълнолетно лице, което се е присъединило към иракско-сирийската зона и е останало там, подлежи на съдебно производство.
Само преди година Франция сложи край на политиката "случай по случай", която беше осъдена от международните органи и обвинена от френските консултативни органи.
Френските гражданки и жени от други на живеят в контролираните от кюрдите лагери като Ал Хол, изложени на опасност от насилие и лишения, отбелязва АФП.
Общо 16 жени и 35 деца бяха върнати във Франция в рамките на първоначална колективна операция преди една година, последвана през октомври от връщането на други 15 жени и 40 деца. През януари френското външно министерство обяви репатрирането на 15 жени и 32 деца, няколко дни след като беше осъдено от Комитета на ООН срещу изтезанията.
Днес "Франция благодари на местната администрация в Североизточна Сирия за сътрудничеството, което направи тази операция възможна".
Въпросът за репатрирането е чувствителен в много страни, по-специално във Франция, тъй като страната е била засегната от джихадистки нападения, извършени по подстрекателство на Ислямска държава. Поради това до лятото на 2022 г. Париж избираше целево репатриране, т.е. връщане на деца сираци или непълнолетни, чиито майки са се съгласили да се откажат от родителските си права.
Само около тридесет деца, за които се предполага, че са сираци, бяха репатрирани от Франция, последните от тях - в началото на 2021 г.
Подобно на Франция и въпреки многократните призиви от страна на сирийските кюрди, редица западни държави дълго време отказваха да репатрират свои граждани от лагерите в Североизточна Сирия, поради опасения от евентуални терористични нападения в бъдеще, припомня АФП.