Горските пожари, които се простират в големи участъци от Източна и Западна Канада, са освободили рекордните 160 милиона тона въглерод.
Димът от горските пожари покри няколко големи градски центъра през юни, включително Ню Йорк и Торонто, оцветявайки небето в зловещо оранжево.
Сега димната завеса е прекосила Северния Атлантик и достигна Испания, става видно от сателитни снимки на НАСА.
Влошаващите се пожари в Квебек и Онтарио вероятно ще доведат до мъгливо небе и наситено оранжеви залези в цяла Европа тази седмица.
Въпреки това, тъй като се предвижда димът да остане по-висок в атмосферата, малко вероятно е качеството на въздуха на повърхността да бъде повлияно.
Тазгодишният сезон на горските пожари е най-лошият, регистриран в Канада, с около 76 000 квадратни километра горящи в Източна и Западна Канада. Това е повече от общата опожарена площ през 2016, 2019, 2020 и 2022 г., според Канадския междуведомствен център за горски пожари.
Към 26 юни годишните емисии от пожарите вече са най-големите за Канада от началото на сателитния мониторинг през 2003 г., надминавайки 2014 г. със 140 милиона тона, пише Нова телевизия.
Учените са особено загрижени за това какво изхвърлят пожарите в Канада в атмосферата и във въздуха, който дишаме.
Въглеродът, който са отделили, е приблизително еквивалентен на годишните емисии на въглероден диоксид в Индонезия от изгарянето на изкопаеми горива.
Сезонът на горските пожари в Канада обикновено достига своя връх в края на юли.