Ръководителят на дипломацията на Европейския съюз Жозеп Борел заяви днес, че е време Сърбия и Косово да се договорят за изпълнението на споразумението за нормализация на отношенията и ясно да кажат как ще го изпълнят, а лидерите да покажат смелост и отговорност, съобщи регионалната телевизия Ен1, цитирана от БТА.
В блог, който днес беше публикуван на сайта на Европейската служба за външна дейност, Борел отбеляза, че без нормализация на отношенията между Белград и Прищина няма и членство в ЕС, както и че диалогът трябва да се разглежда в по-широк геополитически контекст. Този текст идва преди срещата на президента на Сърбия Александър Вучич и премиера на Косово Албин Курти на 18 март в Охрид.
„Агресорската война на Русия срещу Украйна промени картината. Диалогът не е само между Косово и Сърбия. Трябва да се разглежда в актуален по-широк геополитически контекст, в решаващ момент от европейската история“, оцени Борел.
Той подчерта, че Западните Балкани са част от Европа и със сигурност не са „чип“, който руският президент Владимир Путин ще използва в „империалистическите си мечти“.
Борел обясни, че основна тема на срещата ще бъде анексът за изпълнение на европейското предложение за споразумение, с което ще бъде постигната нормализация на отношенията между Белград и Прищина, нормализация на живота на хората в региона и отваряне на европейския път на Сърбия и Косово.
Той заяви, че Сърбия и Косово трябва да нормализират отношенията си, за да се присъединят към Европейския съюз и не съществува обходен път.
„ЕС върши своята част от работата и диалогът Белград-Прищина е централна част в моя мандат“, каза още Борел и добави, че „никой никога не е казвал, че такава монументална задача, като помощта за споразумението за нормализация, ще бъде лека“.
Ръководителят на дипломацията на ЕС подчерта, че Западните Балкани са един от неговите приоритети от момента, в който е назначен на тази позиция, и че ще продължава да работи за постигането на всеобхватно споразумение за нормализация на отношенията. Споразумението, според него, трябва да е приемливо за страните членки на ЕС и да е съобразено с международното право и европейското законодателство, както да допринесе за регионалната стабилност.
„Споразумението, което е на масата, е важна стъпка към тази цел“, обясни Борел.