Новият британски министър на финансите Джеръми Хънт ще направи извънредно изявление, в което ще обяви подробности за бюджета, с което цели да успокои финансовите пазари. Самата новина за изявлението на Хънт вече доведе до покачване на паунда. Положително реагираха и пазарите за облигации, предаде БНР.
Джеръми Хънт трябваше да говори за бюджета на 31 октомври, така че новината тази сутрин е изненадваща. Явно обаче министерството на финансите, под ръководството на новия си министър, е решило, че няма смисъл да се изчаква с обявяването на серия от мерки, които включват още завои от досегашната фискална политика, сред които увеличения на някои данъци и намаляване на разходите.
Единствено намаляването на националната застраховка може би ще остане от предишните мерки. Изглежда Хънт иска да покаже на пазарите, че правителството знае какво трябва да направи, за да върне доверието в британската икономика, както и че той също контролира събитията в политически план.
Макар и да се съобщава, че решението за преждевременното обявяване на мерките да е взето след консултации на Джеръми Хънт с премиера Лиз Тръс и срещи с директора на Английската централбна банка и Службата за управление на дълга, политическите наблюдатели са на мнеине, че това е лоша новина за Тръс, защото Хънт в момента действат почти като премиер. А това отново повдига въпроса за нейното бъдеще.
"Дейли мейл" твърди, че повече от 100 тори депутати са внесли писма с искане за вот на недоверие в премиера. Разногласията в Консервативната партия са толкова големи, че бившият министър на културата Надин Дорис написа в Туитър: "Не мога да си представя, че в Г-7 има държава, която смята, че ние си заслужаваме мястото в тази организация“. Дроис, която е привърженик на Борис Джонсън допълни, че "премахването на един законно избран и успешен премиер като Джонсън и заговорите за премахване на Тръс, която не успя да прокара вижданията си, е дестабилизиращо за икономиката и репутацията на Великобритания".