10 000 евро на човек искат каналджийте за трафик от Ирак до Германия. Това заяви в интервю за "120 минути" по бТВ директорът на Европол Катрин Де Бол.
"ЕС все още се разглежда като място, в което животът е добър. Хората искат да дойдат тук и това няма да спре. Престъпници ще се възползват от тези желания на хората, които искат да избягат от дикаторските системи, пред които са поставени", смята тя.
Де Бол изказа своите съболезнования към семействата и приятелите на двамата загиналли бургаски полицаи. "Това показа колко рискована е задачата на един полицай и какви рискове срещат всеки ден, когато трябва да се борят с престъпността. Именно тези канали на мигранти са задача на Европол и помагаме на държавите-членки. Незабавно подкрепихме българските власти в разследването. От 2016 г. започнахме с конкретен подход, насочен към каналите за мигранти", коментира тя.
Директорът на Европол подчерта, че е много важно да има добра представа и виждане в целия ЕС откъде идват, къде трафикантите търсят мигранти, какви са пътищата и къде се органзиират. "Хората, които се занимават с това, имат много пари и не се интересуват от човешкия живот. Имаме много значителни подобни пътеки и пътища от Мароко към Испания, Западните Балкани и през Беларус. Видяхме, че този път е използван и от преди войната в Украйна. Иракски и сирийски бежанци биват прекарвани през Минск с крайна точка Германия. Повече от 10 000 евро на човек искат, за да прекарат човек от Ирак до Германия през Беларус. Властите се борят с тези мрежи. Организираните престъпни групи са много гъвкави. Когато видят, че се отварят нови пътища, винаги ще се опитат да намерят пропуските в системата", посочи тя.
Де Бол коментира и каналите за трафик на наркотици. "Виждаме, че преносът и внасянето на наркотици и кокаин в ЕС се увеличава ежегодно, не само в България, но и във всички държави-членки на ЕС. На равнище Европол започнахме големи акции, за да разбием криптираната комуникация на тези мрежи и добихме представа как са организирани. Не говорим за йерерхична система, вече са мрежи. Повечето лица дори не намираме в ЕС - ръководителите, защото не участват лично в трафика и разпределението. Те се скриват извън ЕС. 60% от престъпните организации, които знаем, използват корупцията. Използването на насилие се увеличава постоянно. Насилие, което преди виждахме в Южна Америка, сега се вижда и в ЕС. Контейнери се използват като места за измъчване. Това насилие се използва и вътрешно в самите групировки, за да се покаже кой е лидер и да се докаже, че си лоялен към лидера, за когото работиш", обясни тя.