Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел призова днес арменските и азербайджанските отговорни служители за "спешна деескалация" и "пълно прекратяване на огъня" между двете страни в близост до спорния анклав Нагорни Карабах, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Мишел разговаря с арменския премиер Никол Пашинян и с президента на Азербайджан Илхам Алиев и написа в Туитър, че ЕС работи с двете страни, които са му партньори, за "преодоляване на напрежението", за да има "благоденстващ и стабилен Южен Кавказ".
Сблъсъците избухнаха след няколко седмици на ескалация, пораждайки опасения от възобновяване на кръвопролитната война, противопоставила миналата година двете съперничещи си кавказки държави в Нагорни Карабах.
Арменското министерство на отбраната каза, че в сблъсъците Ереван е загубил контрол върху "две военни позиции".
В поредица от изявления, разпространени от арменски и руски информационни агенции, арменското военно министерство заяви, че войските му са били обстрелвани от азербайджанска страна. Петнайсет арменски войници са убити, 12 са пленени, предаде Ройтерс.
Тъй като Азербайджан нападна суверенна територия на Армения, молим Русия да защити арменската териториална цялост въз основа на съществуващото споразумение за взаимна защита от 1987 г. между двете държави, каза Армен Григорян - секретар на арменския Съвет за сигурност, цитиран от агенция Интерфакс.
Русия има военна база в Армения, както и мироопазващи сили в Нагорни Карабах.
За момента няма отговор от руска стана на арменския призив.
Азербайджанското военно министерство каза, че е предприело успешна военна операция в отговор на широкомащабни "провокации" от арменска страна. В свое изявление азербайджанската страна обвини за ставащото арменското военно-политическо ръководство.