Европейската комисия представи днес стратегия за борба с антисемитизма. Заради обезпокоителното нарастване на антисемитизма стратегията представя мерки за предотвратяване на всички форми на антисемитизъм, за защита и насърчаване на начина на живот на евреите в ЕС, както и за насърчаване на научните изследвания и образованието и поддържане на паметта за Холокоста, предаде БТА.
Стратегията представя мерки за повишаване на сътрудничеството с онлайн дружества за прекратяване на антисемитизма в интернет, за по-добра защита на обществените места и молитвените домове, за създаване на европейски център за научни изследвания по въпросите на съвременния антисемитизъм и за изграждане на мрежа от места, които са били свидетели на Холокоста. Тези мерки ще бъдат подпомогнати от международните усилия на ЕС да бъде начело на борбата с антисемитизма в световен мащаб, се допълва в съобщение на комисията.
Деветдесет на сто от евреите са на мнение, че антисемитизмът в страната им е нараснал, като според 85 на сто това е сериозен проблем, показват данните на ЕК. Предвижда се комисията да поиска държавите от ЕС да изготвят национални стратегии. Комисията ще подпомогне създаването на европейска мрежа от доверени източници и еврейски организации за премахване на незаконно онлайн съдържание, проповядващо омраза.
Комисията ще си сътрудничи с бизнеса и ИТ дружествата за предотвратяване на незаконното предлагане и продажба онлайн на свързани с нацизма символи, сувенири и книги. По данни на ЕК 38 на сто от евреите са обмисляли възможността да емигрират, защото не се чувстват в безопасност в ЕС, затова ЕК ще предостави финансиране за подобряване на защитата на обществени места и молитвените домове. За догодина са предвидени 24 милиона евро, се отбелязва в съобщението.
Комисията отчита, че пет на сто от европейците никога не са чували за Холокоста. Затова се предвижда да бъде създаден европейски център за научни изследвания по въпросите на съвременния антисемитизъм и начина на живот на евреите. ЕК ще прикани градовете, които желаят титлата "европейска столица на културата", да проучат историята на местните малцинства, включително на еврейската общност.